Блокада кордону: про що говорить позиція польської влади та як вчинити Україні
Зараз у Польщі більше політиканства, ніж усвідомлення глибини проблеми, зміни парадигми
Польська сторона відхилила пропозицію України зустрітися на кордоні для врегулювання питань із її блокуванням польськими фермерами. Причому це зробили як на рівні президента Анджея Дуди, так і на рівні прем'єр-міністра Дональда Туска. Мовляв, краще зустрітись у Варшаві, причому чомусь аж 28 березня. Про що свідчить така позиція керівництва Польщі? Як ситуація може розвиватись далі? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Україна стала жертвою цілої низки негативних трендів
Головний економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук із жалем зазначає, що позиція нинішнього уряду Польщі (коаліційного, на чолі з "Громадянською коаліцією" Туска, куди також увійшли "Третій шлях" (альянс "Польщі 2050" та Польської селянської партії) і "Ліві"), як і попереднього, з представників партії "Право і справедливість" (ПіС, президент Анджей Дуда також із цієї політсили) дуже опортуністична. За його словами, вона багато в чому зав'язана на чергову виборчу кампанію (навесні у Польщі – місцеві вибори), на вибори до Європарламенту (також цього року). А також відображає низьку якість діалогу між аграрним сектором, власне фермерами – провідними політичними партіями.
Свого часу, нагадує Ярослав Романчук, британська прем'єр Маргарет Тетчер, проводячи радикальну реформу вугільної галузі, не дозволила шахтарям влаштовувати бунти, тим самим підставляючи репутацію Великобританії.
Як наслідок – Україна стала жертвою цілої низки негативних трендів. Не лише внутрішньопольських.
У результаті українське зерно, загалом наша аграрна продукція, здобута у буквальному значенні слова потом-кров'ю, зустрічає запеклий опір від тих самих польських фермерів. У той час як Росія вільно продає свою продукцію в ЄС, руйнуючи по ходу тамтешній ринок.
На жаль, констатує він, ЄС досі не може визнати своїх помилок, у тому числі в ракурсі тих чи інших екологічних стратегій, ухвалених у тому числі під впливом російської "м'якої сили".
Схоже, нам слід робити ставку на свій морський коридор
Кандидат економічних наук, екс-директор з розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрій Рязанцев поділився такою думкою:
З нашого боку такий підхід виглядає маргінальним, зазначає він. Але для Польщі питання виживання аграрного сектору стоїть гостро. І, схоже, політики так реагують саме тому.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чому ситуація з Польщею дійшла до такого розпалу: як вирішити ситуацію.