Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Російсько-українська війна може вплинути на перебіг історії та змінити майбутнє планети, вважає американський журналіст, триразовий лауреат Пулітцерівської премії Томас Фрідман. Таку думку він висловив у новій колонці для New York Times. Чи згодні з такими твердженнями та наведеними у статті доказами? Що слід зробити цивілізованому світу, щоб росіяни програли в Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулися до експертів.
Війна в Україні. Фото: з відкритих джерел
Доктор політичних наук, професор Валентин Якушик вважає, що змістовна стаття американського журналіста Томаса Л. Фрідмана "Війна в Україні все ще таїть у собі сюрпризи…" – багатопланова і дає цінний матеріал для концептуального осмислення різних рівнів та аспектів процесів у світі, що відбуваються нині. – і в Україні як одній із його важливих складових частин.
За словами експерта, нинішня війна в Україні стала каталізатором:
1. Прискорення історично неминучих (якщо не відбудеться глобальної ядерної катастрофи) процесів переходу економік до екологічно чистіших технологій видобутку та використання енергії (зокрема до декарбонізації), хоч і через відносно короткий період тимчасового збереження сильної залежності від нафти, газу та вугілля.
2. Регіоналізації господарських та соціально-політичних комплексів у світі, тобто відходу від "безкрайньої та невгамовної" глобалізації.
3. Катастрофа низки традиційних історично нових (що виникли наприкінці ХХ століття) олігархічних структур і натомість нового підвищення ролі держави у економіці та політиці.
4. Усвідомлення ролі зброї масового враження як найважливішого фактора у світовій політиці у встановленні об'єктивних кордонів можливого впливу на ті чи інші держави, які володіють ним.
5. Підвищення рівня та ступеня державного та корпоративного контролю за інформаційними потоками, основними процесами формування світогляду громадян та підданих.
6. Нового пробудження у народів духу солідарності, громадянськості та гуманізму, проте все ще за збереження сильної залежності від побутових та інших "рутинних" стримуючих факторів.
7. Формування у низці країн поки що латентних, недостатньо видимих соціально-політичних процесів, які у високою мірою можливої траєкторію розвитку цих країн і регіонів за зразком подій кінця Першої світової війни (1917-1918 років), несподіваних для організаторів та учасників глобальних геополітичних конфліктів та катастроф.
Директор аналітичного центру "Третій сектор", політолог Андрій Золотарьов згоден із низкою аргументів та висновків, наведених у цій статті New York Times.
За його словами, розв'язана Росією війна проти України (а в нашій особі проти всього демократичного світу) глобально вплине на світову економіку.
При цьому, продовжує він, бачимо, що в Європі друзі Путіна нікуди не поділися. Просто вони змушені під тиском громадської думки, шокованої справжньою особою російської армії (та її наочно продемонструвала в ході цієї війни в Бучі, Ірпені, Маріуполі тощо), дотримуватися політесу.
Так, європейці несуть економічні витрати через санкційну політику проти Росії. Але тут питання стоїть руба, упевнений Андрій Золотарьов. Краще затягнути паски зараз, ніж дозволити РФ досягти однієї з її бажаних цілей – руйнування Євросоюзу. Тому що Путін не зупиниться.
Як цьому можна протидіяти? Експерт зазначає, що американці, які вміють вибудовувати стратегічні завдання, використовують комплекс заходів. Від політичного, санкційного тиску, до військової та фінансової допомоги Україні.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Зеленський розповів, чи потрібно збільшувати темпи мобілізації.
Новини