Зниклі батьки, депортація та тортури: психологи про травми українських дітей

1,6 мільйона дітей і підлітків залишаються на тимчасово окупованих територіях або були депортовані до Росії

У Національній академії внутрішніх справ відбувся тренінг для психологів і вихователів навчальних закладів системи МВС. Захід організували за ініціативи Міністерства внутрішніх справ України у співпраці з "Gen.Ukrainian". Його основна мета – підготовка фахівців, які працюють із дітьми та підлітками, що постраждали внаслідок війни, до надання ефективної психологічної допомоги. Про це повідомляють у відділенні комунікацій Національної академії внутрішніх справ

Фахівці "Gen.Ukrainian" провели практичні заняття, присвячені питанням ретравматизації, роботи з агресією у підлітків, профілактиці почуттів помсти та ненависті, а також особливостям переживання втрат у дітей.

Ректор Національної академії внутрішніх справ наголосив на важливості цієї ініціативи, зазначивши:

"Війна принесла нашій державі серйозні виклики, і найбільше це позначилося на дітях. Національна академія внутрішніх справ не лише готує спеціалістів для сектору безпеки, а й активно долучається до розробки та впровадження програм підтримки молоді. Високий рівень підготовки психологів і вихователів, які працюють із дітьми та підлітками, має ключове значення для їхньої подальшої адаптації та соціалізації".

Керівниця "Gen.Ukrainian" Оксана Лебедєва поділилася статистичними даними. На початку війни в Україні проживало 7,3 мільйона дітей. Нині майже мільйон із них здобуває освіту в Європі. Водночас, за дослідженнями, лише 12% з них наразі говорять про можливе повернення на Батьківщину. Ще 1,6 мільйона дітей і підлітків залишаються на тимчасово окупованих територіях або були депортовані до росії.

"Російська влада створила систему, яка має на меті знищення української ідентичності у дітей. У майбутньому ці діти можуть стати частиною російських збройних сил та воювати проти нас", – зазначила Лебедєва
.

Вона також розповіла про дітей, яких вдалося повернути з окупації:

"Вони втратили внутрішню свободу. Це абсолютно покірні особистості. Їх навіть не доводиться переконувати чи просити щось зробити. Вони віддають телефони без жодних заперечень, не дивляться в очі, уникають розмов, бояться запізнитися на обід і навіть кланяються під час зустрічі".

На сьогодні в Україні через війну осиротіли 100 тисяч дітей. Понад 62 тисячі дорослих зникли безвісти, і багато з них мали родини.

"Найболючіший досвід – коли батьки потрапляють у полон. Один хлопчик розповідав, що щовечора перед сном уявляє, як його тата катують", – поділилася Лебедєва.

Психологи "Gen.Ukrainian" працювали з дітьми з Грози на Харківщині, які втратили всіх своїх рідних, з хлопчиком із Київщини, який став свідком того, як російські окупанти вбили його родину, а також з дітьми з Маріуполя, які бачили загибель своїх близьких.

"Наш найбільший страх – не встигнути допомогти всім", – зазначає провідний психолог організації Вануі Мартиросян.

Фахівці переконані: що більше людей знатиме, як підтримати дітей, які постраждали через війну, то більше шансів на їхнє психологічне відновлення.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що Зеленський розповів домовленості США з Україною та РФ. У результаті переговорів у Саудівській Аравії було оприлюднено дві окремі заяви: одна стосувалася домовленостей між Україною та США, інша – між США та Росією. Також, було погоджено механізми контролю за виконанням угод, передбачаючи можливість залучення до моніторингу третіх країн, зокрема Туреччини та європейських партнерів. Окремо обговорювали питання повернення українських військовополонених, цивільних заручників і незаконно депортованих дітей.

"Окремий пункт нашої заяви – допомога Америки у поверненні дітей, військовополонених і цивільних осіб", – зазначив Зеленський.