Залужному не дозволили провести важливу реформу ЗСУ: деталі скандалу

Модель, запропонована в другій половині літа 2022-го, передбачала перехід Сухопутних військ на ієрархічну схему

Посол України у Великій Британії та колишній головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний у розмові для порталу "Мілітарний" поділився, як його ініціативу з реформи військового управління, розроблену ще в серпні 2022 року, врешті-решт зупинили.

Залужний пригадав, що вже на початку повномасштабної війни стали очевидними серйозні недоліки у структурі управління армією — як у функціональній частині, так і на рівні ієрархії.

"Саме через це Генштаб у середині 2022 року ініціював впровадження корпусної системи. Сказати 'ініціював' — не передати обсягу роботи, яку провів великий колектив. Ми не просто запропонували нову модель, а комплексно пропрацювали її: включаючи органи забезпечення, зв’язку, логістичну систему, а також місця постійної дислокації", — зазначив Залужний.

За його словами, важливо було не лише модернізувати поточну структуру, а й закласти основу під майбутню армію — з ієрархією, що відповідала б сучасним викликам. Результатом стала концепція з трирівневою системою управління у Сухопутних військах: корпус — дивізія — бригада, яку розробили до кінця літа 2022 року.

Він підкреслив, що ініціативу підтримали партнери з США та Великої Британії. Ба більше, вдалося сформувати 9-й і 10-й корпуси та розпочати їх підготовку. Проте реформа не була реалізована повністю — її зупинили, а ідея створення корпусу Десантно-штурмових військ, який мав тренуватись за кордоном, залишилася лише у планах.

"Система військового управління — це надзвичайно складна структура. Вона потребує не лише ефективності, а й балансу: надмірна централізація може бути такою ж небезпечною, як і дії ворога. Перемога на фронті завтра залежить від того, наскільки добре підготовлені командні структури сьогодні. Назви та прізвища тут — другорядні", — наголосив Залужний.

Портал "Коментарі" писав, що війна в Україні продемонструвала, що у затяжному конфлікті з високим рівнем інтенсивності перемогу визначають демографічні й економічні можливості сторін. Таку позицію озвучив колишній головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний, якого цитує аналітичний центр Athena Lab.