Для України головне – не стати в очах Трампа перешкодою для миру, дотиснути РФ до режиму припинення вогню і нарощувати взаємодію із чинною адміністрацією США
Понад дві години тривала розмова президентів США та РФ Дональда Трампа та Володимира Путіна. Перед дзвінком Путіну Трамп зателефонував президенту Володимиру Зеленському. Результатом розмови Трампа з Путіним може бути швидкий наступний раунд переговорів України й Росії – можливо, у Ватикані. Хоча з двох інших аспектів – 30-денного перемир’я та американсько-російського саміту – вони не домовились. Що означає акцентування Трампа на прямих переговорах Києва та Москви? Чого очікувати тепер Україні найближчі 3-4 місяці? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
РФ намагається якнайдорожче продати згоду на припинення вогню
Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак зазначив Дональд Трамп продовжує видавати аванси Володимиру Путіну в очікуванні на PR-благо миротворця та майстра-укладача угод. Стратегічно він так діє через бажання сформувати надійні близькі відносини по лінії Вашингтон-Москва для стримування Китаю і Європейського Союзу.
"Відмовлятись від такої заманливої стратегії він не хотів би, адже вона дозволяє приступити до ключової мети США – послаблення КНР та недопущення її до економічної першості. Саме тому він поблажливо ставиться до РФ та дозволяє їй "тягнути гуму". Путін розраховує, що зацікавленість Трампа можна тримати в постійному фокусі уваги і у певний момент протиснути максималістські вимоги. Путін сподівається, що Зеленський буде названий перешкодою миру і Трамп "переламає" Україну в питаннях задоволення максимально вигідних РФ позицій. Кращий спосіб тримати США в орбіті російського впливу – пропозиції економічних проєктів, повернення американського бізнесу на російський ринок, спільні інвестиційні ініціативи тощо. Залучаючи американців у торговельні та комерційні зв’язки, Путін сподівається використати це в геополітичній грі проти України та Євросоюзу", – говорить експерт.
На його думку, Україні важливо пройти цей період дипломатичних коливань, як між Сциллою та Харибдою.
"Для нас головне – не стати в очах Трампа перешкодою для миру, дотиснути РФ до режиму припинення вогню і нарощувати взаємодію із чинною адміністрацією США. РФ просто намагається якнайдорожче продати згоду на припинення вогню, хоча в певному значенні їй також воно вигідно, адже дозволить перепочити російській армії та підготуватись до нових маневрів", – зауважив Олег Постернак.
Україні варто спробувати запустити переговорний трек із ядром БРІКС
Експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич вважає, що після домовленостей Дональда Трампа та Володимира Путіна під час телефонної розмови Україну змушуватимуть йти на продовження "прямих переговорів" з РФ. Користі від цього буде мало. Імовірність укладання миру протягом найближчих 3-4 місяців вкрай мала. Адже Путіну потрібна картина перемоги. Тобто успіхи на фронті плюс поступки з боку США, ЄС та НАТО. Цікаво, що першу поступку Трамп дав "авансом", заявивши, що Україна навряд чи стане членом Північно-Атлантичного Альянсу. Тому будуть регулярні зустрічі за досить інтенсивних бойових дій.
"Паралельно Трамп намагатиметься домовитися з Путіним. Не лише із стратегічних питань (ресурси, Арктика), а й з питань "швидкої вигоди". А це повернення Росії на європейський ринок нафти та газу. Але вже через прокладку – таку собі російсько-американську компанію. Але, може, це стане драйвером до миру? Ні! Навіть якщо будуть чернові домовленості, США можуть почекати до осені – періоду різкого зростання попиту на газ у Європі. Що збігається за термінами з отриманням ясності в успішності чи провалі російської літньої військової кампанії", – зазначив експерт.
Ігор Тишкевич прогнозує, що українській делегації доведеться регулярно їздити на зустрічі з російськими емісарами без серйозних перспектив досягнення прийнятного результату.
"Ситуація складна, але не безвихідна. Пам'ятаємо, що ідея "розділити переговорні треки" та ідеї Трампа про бізнес з Путіним не захоплюють цілу низку держав. А це означає, що українській делегації буде вкрай важливо проводити консультації та виробляти систему взаємодії з європейськими партнерами та Туреччиною. А також, що дуже не сподобалося б Трампу, але мало б ефект, спробувати створити свій трек консультацій з КНР, Бразилією та Індією – ядром БРІКС. Завдання – до осені мати, бажано вже формальний, тобто оформлений системою договорів механізм співробітництва, як мінімум з країнами Старої Європи + Британією + Туреччиною. І переговорний трек із ядром БРІКС. За такого варіанту Трампу та Путіну буде вкрай складно реалізувати свої ідеї щодо спільного бізнесу ціною України", – констатував експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" - усе, що Путіну було потрібно від Трампа, він уже отримав: про що йдеться.