Тиск на Офіс президента з боку партнерів посилюється
Останнім часом багато розмов про те, що для продовження війни Україні, швидше за все, доведеться піти на зниження мобілізаційного віку до 18 років. Про це говорять, як в нині діючій адміністрації США, так і представники команди Дональда Трампа. Президент України Володимир Зеленський, відповідаючи на запитання щодо зниження мобілізаційного віку, нагадав, що у Збройних силах України є близько ста бригад, які потребують доукомплектації. Про це президент зазначив перед початком зустрічі з міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом. Чому партнери так активно піднімають питання про зниження мобілізаційного віку Україною? Чи не може це бути свого роду ультиматумом Україні для продовження підтримки? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Заяви США стали несподіванкою для Офісу президента
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок погоджується з тим, що справді є ультимативний тиск на Володимира Зеленського. Фактично партнери говорять, що або Україна знизить мобілізаційний вік, або тут вже можна будувати варіанти.
"Особливо звертає на себе увагу те, що цю риторику продовжує команда Трампа, натякаючи, що Україна не отримає зброї, доки влада не покаже ефективність власне свого управління, не наведе лад з СЗЧ і так далі. Партнери ніби натякають, що, доки українська влада буде думати, ситуація лише продовжить ускладнюватися, бо справді Україна не спроможна сьогодні самостійно в достатній кількості забезпечувати себе оборонними засобами, тими ж самими снарядами і так далі. Ми в великій мірі залежимо в цьому від допомоги США", – зазначив експерт.
На думку Валерія Клочка, ці заяви стали несподіванкою для Офісу президента України. Особливо мова про заяви від майбутньої адміністрації США.
"Мало хто міг очікував почути таке від команди Трампа, адже той постійно заявляв про війну в Україні, що потрібно перестати вбивати один одного, а тут в один раз звучить, що потрібно щось робити. Це може вказувати на велику проблему саме в організації служби в ЗСУ, згаданих мною СЗЧ, яких офіційно, ця інформація є на сайті Офісу генпрокурора, зареєстровано майже 100 тисяч випадків кримінальних справ щодо самовільного залишення військових частин. Звісно з ними суд впоратися не зможе. Тому це реально велика проблема", – говорить керівник Центру громадської аналітики "Вежа".
Він наголошує, що в цьому питанні є ще один дуже серйозний мінус для Офісу президента України.
"Якщо, все ж таки, предметно піде мова про зниження мобілізаційного віку, це обернеться великими репутаційними втратами для кандидата на посаду президента України Володимира Зеленського, якщо він буде ним зареєстрований. Хоча остаточного рішення сам Зеленський ще не ухвалив. Тому тут є серйозний політичний момент", – прокоментував Валерій Клочок.
За його словами, те, що вже зараз помітно за коментарів експертів, військових і тих, хто працює ближче з Офісом президента, то на Банковій є думки, що мобілізаційний вік можуть знизити до 22-23 років. Про 18 поки що мова не йде, але як було зроблено минулого року, коли знизили мобілізаційний вік з 27 до 25, то справді на щось подібне можуть піти і цьогоріч.
"В будь-якому разі така заява свідчить про системну проблему із мобілізацією в Україні. Підтвердженням тому є нещодавні заяви про переведення військових із Повітряних сил до Сухопутних військ, що викликало великий резонанс. Все це може призвести до якихось несподіваних рішень в тому числі з кадровими призначеннями. В будь-якому разі ця ситуація буде динамічно розвиватися", – підсумував експерт.
Триває нормальний переговорний процес
Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній так прокоментував ситуацію:
"Західні партнери починають порушувати питання про зниження мобілізаційного віку, щоб, як то кажуть, прикрити свою дупу. Той самий Джейк Салліван (радник президента США з національної безпеки – ред.) теж порушував це питання, що мовляв Україні необхідно знизити мобілізаційний вік. Ця заява прозвучала, щоб прикрити те, що Вашингтон так і не передав Україні необхідні обсяги зброї".
За словами експерта, важливим є також другий момент. Коли партнери починають так говорити, це ще раз показує, що вони хочуть піти найлегшим для них шляхом, щоб війна була на території України.
"Що таке більше людей в армії? Це означає, що війна на теренах України. А нам не вигідна така війна, бо росіян більше. Нам вигідно, щоб можна було перенести війну на територію Російської Федерації, знищуючи російську інфраструктуру, створюючи передумови для громадянської війни. Ось тут є конфлікт інтересів з американцями, які завжди намагалися зберігати єдність та стабільність Росії. Ми маємо це розуміти. Тому, я думаю, що це питання дискусійне. Не обов'язково все, що від нас вимагають партнери, виконувати", – каже Тарас Загородній.
Він продовжує, що українцям потрібно чітко розуміти, що ми маємо робити більше власного озброєння, а це неможливо, якщо в тилу буде недостатньо людей, адже всіх відправлять на фронт.
"Наш пріоритет – удари по території Російської Федерації, знищення НПЗ Росії, інфраструктури тощо. Тому Володимир Зеленський правильну вимогу виставляє партнерам у відповідь, що, мовляв, перш ніж порушувати питання про зниження мобілізаційного віку, дайте більше зброї. Наприклад, ті ж F-16 оснастіть всім необхідним: радарами та ракетами, які дадуть змогу знищувати літаки, які закидають наші позиції КАБами. Тоді вони не виступатиму. Тоді й 18-річних не треба гнати на фронт. Те саме стосується претензій щодо того, що є неукомплектовані бригади, бо немає достатньої кількості техніки. Такий діалог правильний. Вони вимагають одне, а ми вимагаємо інше. Це – нормальний переговорний процес. І не треба його боятися і сліпо бігти виконувати те, чого від нас хочуть", – підсумував Тарас Загородній.
Читайте також на порталі "Коментарі" - переділ усталеного світопорядку: чи справді Трамп натякає на договорняк з Путіним.