Як і чим ЗСУ могли збити КАБ: чи справді росіяни втратили важливий козир у війні

Ключова проблема перехоплення будь-якої керованої авіабомби полягає в необхідності бачити місце розташування снаряда в режимі реального часу

Українські захисники збили керовану авіаційну бомбу (КАБ). Про це повідомив військовий кореспондент Андрій Цаплієнко, посилаючись на джерела в Силах оборони. За словами журналіста, ворожу бомбу вдалося збити у передмісті Запоріжжя. Які деталі першого збиття КАБу? Як і чим ЗСУ могли збити КАБ? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, проаналізувавши думки експертів.

Йдеться виключно про українську розробку

Офіцер Повітряних сил ЗСУ, заступник директора української компанії з виробництва засобів РЕБ Анатолій Храпчинський в ефірі "Radio NV" розповів, що українські військові знайшли спосіб збивати російські керовані авіабомби. Цьому передував тривалий період пошуків, адже застосовувати проти КАБів традиційні засоби ППО не є ефективним.

"Треба було шукати нові рішення. Саме цим займалися наші інженери тривалий час, пропонуючи різні варіанти протидії, на кшталт засобів РЕБ, які дозволяли зменшувати точність цих засобів ураження. Неодноразово оприлюднювалася інформація щодо наявності в України розробок лазерної зброї", – сказав він.

Водночас Храпчинський додав, що ключова проблема перехоплення будь-якої керованої авіабомби полягає в необхідності бачити місце розташування снаряда в режимі реального часу.

"Засіб знищення повинен вміти візуально тримати ціль. Адже ані радіолокаційне наведення, ані теплове в цьому випадку не спрацює. Тому, на мій погляд, було запропоноване комплексне рішення, яке дозволило за рахунок засобів РЕБ, засобів ураження та виявлення створити комплексний підхід, який дозволив нам відпрацювати по такій цілі", – додав фахівець.

За словами експерта, у цьому випадку йдеться виключно про українську розробку. Він додав, що вирішення цієї задачі було дуже складним зокрема й через те, що окупанти постійно моніторять прифронтову зону.

"Будь-які засоби, на кшталт малих засобів ППО, дуже складно використовувати (неподалік лінії фронту – ред.), адже ворог дуже активно працює по цих засобах", – відзначив Храпчинський.

Багато в чому успіх залежить від досвіду наших бійців

Генерал армії та екс-керівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж в ефірі "24 Каналу" розповів, що одним із перспективних напрямків є використання мобільних ракетних комплексів, які можуть ефективно перехоплювати КАБи. Окрім того, є припущення, що до знищення бомби могла бути залучена радянська зенітна установка ЗУ-23-2.

При цьому експерт наголосив, що багато в чому успіх залежить від досвіду наших бійців і їх здатності точно визначати траєкторії руху цілей.

"Поступово освоюємо всі типи новітнього озброєння, які можуть збивати балістичні та крилаті ракети, а також КАБи", – наголосив Маломуж.

Він зазначив, що для максимальної ефективності варто застосовувати комплексний підхід, який включає удари по аеродромах, знищення складів пального та самих літаків.

За словами експерта, виявлення КАБів не є складним завданням навіть для радянських радіолокаційних станцій, а досвідчені українські бійці можуть навіть знищувати ці боєприпаси за допомогою застарілих систем, якщо вони добре вивчили траєкторії їх руху.

"Можна збивати й іншими засобами, але це вже залежить від мистецтва воїнів. Вони бачать, як КАБи летять, вже неодноразово пристрілювалися, тому можуть це робити тими чи іншими засобами, і не обов'язково радянськими", – пояснив Микола Маломуж.

Читайте також на порталі "Коментарі" - росіяни скинули на Сумщину три КАБи: є загиблі та люди під завалами.