В Україні почали блокувати рахунки ухилянтів: що потрібно знати

26 тисячам українців заблокували рахунки за порушення правил мобілізації.

Українцям, які порушують правила мобілізації, почали блокувати банківські рахунки. За даними Міністерства юстиції, обмеження вже торкнулися 26 тис. осіб. Крім того, відкрито 10 тис. проваджень щодо ухилянтів, які протермінували штрафи.

З минулого року в Україні діють посилені правила мобілізації. Вони передбачають штрафи за невчасне оновлення облікових даних у ТЦК та СП, а також за неявку за повісткою. Сума штрафу для фізичних осіб коливається від 17 до 25 тисяч гривень, а для юридичних вдвічі вища. Якщо порушник не сплачує штраф у встановлений термін до 15 днів, сума подвоюється. Крім того, за борг понад 160 тис. гривень майно можуть виставити на державні торги.

Раніше повістка вважалася врученою лише у разі особистого підпису отримувача. Тепер її можуть надіслати "Укрпоштою", і навіть якщо адресат не забере листа, він все одно вважається поінформованим. У разі ігнорування починає діяти система штрафів. Згідно з даними Мін’юсту, вже понад 26 тис. ухилянтів заблокували рахунки через порушення правил мобілізації в Україні.

"За порушення мобілізації наразі заблоковано рахунки 26 тисяч осіб", – повідомили у відомстві.

З початку 2025 року вже відкрито близько 10 тисяч виконавчих проваджень через несплачені вчасно штрафи. Найбільше випадків зафіксовано у Дніпропетровській області - 1053, Києві - 1003 та Полтавській області – 916.

Також суди можуть позбавити ухилянтів права керувати автомобілем, однак таких справ наразі 50 по всій країні.

Юристи радять військовозобов'язаним не ігнорувати повідомлення від ТЦК та СП і сплачувати штрафи вчасно, щоб не доводити ситуацію до судових справ.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв про заяву омбудсмана про незаконні затримання та побиття від ТЦК: "набули системного та масового характеру".

Також "Коментарі" писали про те, що Верховна Рада дала другий шанс ухилянтам.