Україну "викинули" з НАТО: чи допоможе у війні відновлення ядерної зброї

Думки щодо відновлення Україною ядерного потенціалу кардинально протилежні

Після слів новообраного президента США Дональда Трампа про те, що Україну в НАТО ніхто не чекає, політики почали говорити про те, що необхідно відновити ядерний потенціал.

Втім, на думку члена Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу Олексія Панича, такі дії загрожують Україні. По-перше, каже він, такий крок стане порушенням Україною своїх зобов'язань і вихід з Договору про непоширення ядерної зброї.

"Радше за все, це одразу зробить з України парію і розхолодить щодо допомоги нам - військової та економічної - хоч і не всіх, але значну частину союзників. А в країнах, що вагаються, наші супротивники отримають супер-потужний аргумент не на нашу користь", - говорить Панич.

По-друге, за його словами, не зрозуміло, навіщо Україні ядерна зброя. На його думку, вона потрібна регіональним державам, щоби погрожувати сусідам, які не мають такої зброї, мовляв, якщо вони на них нападуть, то матимуть страшну відповідь.

"А кому своєю ядерною зброєю буде погрожувати Україна? Крім Росії інших кандидатів якось не видно. А хіба Росію можна стримати українською ядерною зброєю? Аж ніяк", - переконаний експерт.

Більше того, він вважає, що стратегічної ядерної зброї у України не буде ніколи - бо це величезні витрати не лише на саму зброю, але й на засоби її доставки, яких в нас не було, нема й не буде. Ні літаків 5 покоління, ні МБР. Тим паче в кількості, близькій до паритету з російськими запасами стратегічної ядерної зброї, каже Панич.

"По-друге, залишається тактична ядерна зброя (ТЯЗ). Ну ОК, уявімо собі, що в критичній ситуації, коли Росія нас атакує конвенційною зброєю, Україна застосовує тактичну ядерну зброю. Чи зупинить це Росію? В жодному разі. Навпаки, розв'яже їй руки застосувати у відповідь стільки ТЯЗ, скільки буде потрібно для критичного винищення українського війська. А ТЯЗ в неї було, є і завжди буде в рази більше, навіть якщо трохи ТЯЗ буде і в нас. І Росія буде в очах світу морально правою, бо в застосуванні ЯЗ у цій ситуації Україна почала першою", - говорить Панич.

Тобто, на його думку, наявність ядерної зброї обтяжує Україну купою нових вразливостей - геополітичних, економічних та суто воєнних - і не дає жодних переваг.

При цьому відомо, що з цією думкою категорично не погоджується нардеп Олексій Гончаренко.

"Трамп заявив, що Україна не може бути членом НАТО. Мені здається ми маємо подивитись реально на ситуацію і ця реальність проста: якщо ми не можем бути в НАТО, то наша безпека змушує нас мати ядерну зброю. Тому ми маємо відновити свій ядерний потенціал. Або НАТО, або ядерна зброя. Все дуже просто", - написав у Фейсбуці нарде.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що Трамп зробив шикарний подарунок Путіну і розпочав з ним торги.