Скільки українців повернеться з-за кордону після війни: з'явився невтішний прогноз
Навіть якщо сьогодні люди заявляють про намір повернутися, це не означає, що вони справді повернуться, каже Євген Головаха
Доктор філософських наук, директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха поділився своїм прогнозом щодо повернення українців, які виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення. В інтерв'ю Українській правді соціолог зазначив, що якщо гаряча фаза війни триватиме до п’яти років, в Україну повернуться лише 30-50% від тих, хто виїхав із 2022 року.
Головаха підкреслив, що навіть заяви людей про намір повернутися не гарантують їхнього повернення:
"З кожним роком війни дедалі більше переселенців адаптуються за кордоном. Ті, хто знайде роботу і влаштує дітей, скоріш за все, не повернуться".
Соціолог навів приклад Балканських війн, де лише 30% біженців повернулися на батьківщину.
На його думку, важливим фактором стане програма повернення, яку створить держава, а також ставлення суспільства до тих, хто залишив країну. У 2023 році Інститут соціології провів опитування, яке показало, що 80% українців, які залишилися в країні, не мають претензій до тих, хто виїхав. Однак Головаха припускає, що з часом це ставлення може змінитися:
"Думаю, це буде змінюватися і не в кращий бік. На форумах уже з’являються коментарі: 'А чого це до них позитивне ставлення? Ми тут страждаємо, а вони там насолоджуються'."
Головаха висловив сумніви щодо назви новоствореного Міністерства національної єдності, завданням якого є об’єднання українців за кордоном. Він зазначив, що термін "єдність" може викликати асоціації з радянськими лозунгами:
"Назва мене трохи бентежить, тому що я жив у радянському суспільстві, де тільки про єдність і говорили: 'Пролетарі всіх країн, єднайтеся', 'Партія і народ – єдині'."
Натомість соціолог пропонує використовувати більш сучасні терміни, такі як "реінтеграція" або "міграційна політика". Він наголошує, що Україні потрібна не формальна єдність, а змістовна консолідація:
"Формальної єдності достатньо хіба що в тоталітарній країні. Нам потрібні змістовні шляхи консолідації, щоб повертати тих, хто виїхав, у законний спосіб."
Євген Головаха підкреслює, що для повернення українців держава має створити комплексну програму, яка враховуватиме потреби переселенців. Крім того, важливо працювати над зміцненням довіри між тими, хто залишився в країні, і тими, хто тимчасово виїхав за кордон.
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що Україна готова забезпечити чоловіків за кордоном роботою в оборонній галузі з бронюванням. Україна готова запропонувати біженцям роботу на підприємствах оборонної промисловості з гарантією бронювання від мобілізації. Про це повідомив міністр національної єдності Олексій Чернишов