Скільки ракет залишилось у рф – що важливо врахувати Україні

Кількість найнебезпечніших «Кинджалів» у росіян обмежена, а радіус дії балістичних «Іскандерів» не дозволяє бити далеко, та й їх небагато залишилося

Останнім часом росія помітно активізувала ракетні удари по Україні. 11 серпня вона намагалася атакувати Київ аеробалістичними ракетами типу "Кинджал". Того ж дня окупанти намагалися знищити військові аеродроми (включаючи Старокостянтинів у Хмельницькій області), а на Івано-Франківщині – молодих українських льотчиків, яких відібрали для навчання на винищувачах F-16. У ніч на 14 серпня була масована атака дронів і ракет на Одесу та Одеську область. У ніч на 15 серпня мішенями ворога стали Дніпро, Львів, Луцьк, низка інших міст, зокрема Донецької області. Експерти продовжують аналізувати спеціально для видання "Коментарі" ракетні можливості Росії і те, що може цьому протиставити Україна.

Якщо в початковий період війни рф переважно стріляла новими ракетами, то наступний період співвідношення змінилося у зворотний бік

Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов наголошує, що російські крилаті ракети далекого радіусу дії становлять найбільшу загрозу для центральних та західних областей України. Він пояснює, що кількість "Кинджалів" у росіян обмежена (залишилося, напевно, кілька десятків), а радіус дії балістичних "Іскандерів" не дозволяє бити далеко, та й їх трішки залишилося.

За словами експерта, існує три типи російських крилатих ракет далекого радіусу.

1. Стара Х-55 повітряного базування з модифікаціями, яка не виробляється, оскільки двигун для неї вироблявся у Запоріжжі.

2. Х-101 повітряного базування, що виготовляється і сьогодні.

3. "Калібр" морського базування.

"Двигун для Х-101 і "Калібра" – той самий. Його виробляє компанія "Сатурн" (розташована в м. Рибінськ Ярославської області) у кількості близько 30 штук на місяць. Отже, сумарна кількість вироблених Х-101 та "Калібрів" не перевищує 30 на місяць з початку 2023-го (раніше було значно менше). Мабуть, "Калібрів" виробляють більше, тому що для повітряного базування на складах залишаються Х-55. За даними Міноборони України (я вважаю їх коректними) на початок війни в росії було близько 800 нових крилатих ракет: 300 - Х-101 і 500 - "Калібрів". Тобто випуск "Калібрів" до Х-101 швидше за все співвідноситься приблизно як два до одного (на місяць – двадцять "Калібрів" і десять Х-101). Це опосередковано підтверджується тим, що, за даними ЗСУ, росія випускає по Україні близько 20-25 "Калібрів" на місяць, починаючи з січня-2023. Знову ж таки, за даними ЗСУ, на кінець листопада 2022-го рф випустила по нас приблизно 390 "Калібрів" і близько 290 ракет типу Х-101", – розповідає Віктор Савінов.

При цьому, продовжує він, за оцінкою Міноборони України, на кінець листопада-2022 р. на складах росії залишалося близько 130 ракет Х-101 і приблизно 230 "Калібрів".

"За наступні вісім місяців росія випустила по Україні близько 200 "Калібрів", а виробила за цей час приблизно 160. Тобто, на складах країни-агресора на сьогоднішній день знаходиться близько 200 "Калібрів". Зі щомісячним виробництвом їх приблизно два десятки", – зазначає експерт.

За Х-101, за його словами, ЗСУ не дають окремої статистки. Але за співвідношенням 2:1 можна припустити, що їх було запущено приблизно 100, а вироблено близько 80. Тобто є залишок на складах під сотню з щомісячним виробництвом десь у десять штук.

Таким чином, констатує Віктор Савінов, повну кількість нових крилатих ракет в росії можна оцінити на сьогодні в 300 штук з виробництвом в 30 штук на місяць.

Складніша, продовжує він, ситуація зі старими Х-55.

"На 1993 рік в Україні їх було понад 1000 штук, з яких 575 ми передали в росії 1999-го в обмін на погашення заборгованості за російський газ (отже, вони були в робочому стані). Кількість Х-55 в країні-агресорі мало бути мінімум вдвічі більше, виходячи з більшої кількості стратегічних бомбардувальників, що знаходяться на території росії в момент розпаду союзу. Таким чином, можна оцінити кількість Х-55 в росії на початок війни мінімум в 2000 штук, - вважає експерт. – Міноборони України оцінювало їхню кількість лише у 300 штук, розповідаючи, що росіяни нібито вичерпали ресурс. Але це маячня, оскільки ракета – одноразова. Швидше така позиція Міноборони стала результатом лобі групи Кучма-Пінчук, щоб уникнути відповідальності за передачу українських ракет у росії в 1999 році. А це, у свою чергу, призвело до спотворення оцінки російського ракетного потенціалу".

Віктор Савінов нагадує, що, за даними ЗСУ, до кінця листопада-2022 по Україні було випущено 150 ракет Х-55. А за наступні 8 місяців ще близько 800 ракет Х-101, Х-55 (вони їх у статистиці не розділяють). Тобто, вирахуючи 100 штук Х-101, залишається ще близько 700 ракет Х-55.

Експерт робить такі висновки:

- якщо в початковий період війни (перші 8-9 місяців) росія в основному стріляла новими ракетами (близько 700 і лише 150 - старих), то в наступний період співвідношення змінилося у зворотний бік (на 300 нових припадає 700 старих);

- у росії залишилося не менше 1000 старих ракет Х-55, але тільки 300 нових Х-101 і "Калібр".

"Ці дані важливі для оцінки перспектив зимової кампанії, коли росія знову спробує атакувати критичну інфраструктуру України, - пояснює Віктор Савінов. – На цю операцію вони матимуть не більше 1500 ракет (з яких 1000 – старих). Також не слід перебільшувати виробничий потенціал російської оборонки, оскільки 100-150 ракет на місяць забезпечувалися не виробництвом нових виробів, а радянськими запасами".

Для зменшення загрози Україна потребує більш сучасних систем ППО, більше далекобійних ракет та іншої допомоги

Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, експерт-міжнародник Ігор Соловей пояснює:

"Російські атаки спрямовані насамперед на цивільні об'єкти. Їхня мета – вбити, покалічити українців, зламати їхню волю до опору та помститися за поразки на фронті".

За словами експерта, для зменшення загрози Україна потребує більш сучасних систем ППО, більше далекобійних ракет та іншої допомоги, щоб вигнати загарбника зі своєї землі.

Читайте також на порталі "Коментарі" - чому в Росії все більше ракет для атак по Україні - як вирішити проблему.