Теоретично присутність українських військ на території міжнародно визнаної Росії відкриває певні додаткові можливості
Наразі від офіційних осіб України практично немає інформації про події, які відбуваються в Курській області РФ. Проте радник голови Офісу президента Михайло Подоляк все ж таки озвучив деякі версії. Спочатку він заявив у себе в Тelegram, що це гарний привід показати чи дійсно росіяни проти війни чи все ж таки підтримують путінський режим. А вже згодом заявив про те, що операція в Курській області може допомогти Україні мати більш впевнену позицію перед другим самітом миру. Чи дійсно можна сказати, що дана операція може посилити переговорні позиції України? Чи дійсно Україна змогла застати РФ що називається зненацька? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Досить непогано виглядає ламання схеми, яку нав’язували Україні
Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук відразу акцентував увагу, що остаточні висновки щодо ситуації в Курській області робити зарано, адже операція продовжується.
"Зрозуміло, що наслідки можуть бути різні, в залежності від конкретних результатів, а головне – конкретних цілей, які при цьому були поставлені. Відштовхуючись від цього можна буде оцінювати ефективність даних результатів. Тобто ми поки що не знаємо напевно чи є якісь далекосяжні задачі, пов'язані із закріпленням на території Курської області РФ. Чи можливо стоять задачі якісь більш локальні. Хоча теоретично звичайно присутність українських військ на території міжнародно визнаної Росії звичайно відкриває певні додаткові можливості, в тому числі під час переговорного процесу. Це одразу ставить під сумнів популярну серед росіян і прихильних до Росії західних політиків тезу про те, що необхідно організовувати перемир'я, виходячи із реальної лінії розмежування. Якщо так, якщо на той момент, коли це перемир'я буде оголошено, то тоді це буде означати, що принаймні якась невелика, але частина міжнародно визнаної території Росії залишиться під контролем України. Це створить багато відповідних проблем і запитань з точки зору взагалі якихось відповідних подальших дій з боку Росії. Тим більше ми не знаємо, які наприклад об'єкти території РФ можуть опинитися під контролем України", – зазначив експерт.
Петро Олещук додав, що в дипломатичному плані досить непогано виглядає ламання схеми, яку тривалий час намагаються нав'язати Україні, що, мовляв от давайте заморозимо війну, виходячи із наявної лінії фронту. Ситуація в Курській області може достатньо суттєво вплинути на зміну такої позиції, вважає співрозмовник порталу "Коментарі".
За операцією в Курській області стоять професіонали
Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова при президенті Володимирі Зеленському, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова зауважила, що вже зараз кидається в очі, що операція в Курській області сильно відрізняється від попередніх операцій РДК і легіону Свобода Росії. Тому що вона відбувається майже при повному медіамовчанні.
"Це говорить про те, що в операції беруть участь професійні групи наших воєнних, які цим займаються і те, як вони просуваються, виходячи з оцінки Інституту вивчення війни і навіть російських каналів, що кажуть про захоплення більше 600 км2, говорить про досить серйозну підготовку і те, що це серйозні виконавці цієї операції", – зазначила експерт.
Тетяна Попова зауважила, що за її досвідом журналіста зазвичай повне медіамовчання вимагають виключно реальна спецура, реальні спецпризначенці.
"Це можуть бути різні насправді відомства. Факт, що в мене була відмова від інтерв'ю, навіть, коли мені надсилали відео, де я бачила багато побитої російської техніки, були загиблі російські військові, але вони відмовилися і від інтерв'ю і від інтерв'ю в балаклаві. Мені здається, що це саме такі люди роблять цю операцію в Курській області. Мета нам досі невідома. Говорили, що це і газовий хаб в Суджі і ніби він вже захоплений. З іншого боку була інформація, що мета – це Курська АЕС. Насправді не знаю, мені не відомо, – зазначила Тетяна Попова.
Щодо слів Подоляка відносно того, що перед самітом миру це важлива операція, то, на думку експерта, радник голови ОП тут має рацію. Посилення позиції перед перемовинами з росіянами нам точно не завадить.
"Відносно того, як будуть зустрічати росіяни наших військових складно сказати, бо люди є різні. Тим паче ті, хто втік на підконтрольну Росії територію будуть розповідати те, що потрібно російській пропаганді. З іншого боку ми розуміємо, що росіяни будуть бомбити свої міста, так само як вони бомблять українські міста і не думаю, що це буде подобатись місцевим. Але як вони будуть знати, що ця авіабомба скинута Росією чи це був український артснаряд. Не думаю, що звичайні люди розуміють різницю. Операція заслуговує на увагу і повагу, бо вона вже має серйозні надбання", – зазначила Тетяна Попова.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чому запалала Курська область РФ: яка мета України.