Що може наблизити закінчення війни – від чого залежить перемога України

ЗСУ очікують на допомогу Заходу, щоб розпочати масштабний контрнаступ

Війна закінчиться, коли Україна доведе, що Росія має залишити захоплені території. Про це заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв'ю білоруському виданню Zerkalo.io. Як оцінюєте ситуацію на фронті зараз? Що може наблизити закінчення війни? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Україні потрібна максимальна допомога у нарощуванні військового потенціалу для майбутньої контрнаступної операції

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко пояснює:

"Незважаючи на різницю потенціалу збройних сил РФ і України (у противника він значно вищий, а на окремих ділянках, як у тих же Сєвєродонецьку, Лисичанську, Слов'янську концентрація сил противника в рази перевищує наші можливості, у тому числі в живій силі, в артилерії, не кажучи вже про авіацію), ЗСУ вдається перейти до нового етапу в оборонних бойових діях. А саме – проведення контрударів. Це далеко від контрнаступальних операцій (вони можливі лише за перевищення потенціалу над противником у рази – від трьох і від, а нас, навпаки, менше). Але нам вдається здійснювати такі удари для асиметричних дій. Наприклад, під Ізюмом було складно, росіяни планували широкомасштабні наступальні дії. А ми провели контратаки на півночі та північному сході Харкова. І окупанти змушені були перекидати сили туди".

На півдні, продовжує генерал, ми провели контратаки у Херсонській та Запорізькій областях.

"У Запорізькій противник бив по ЗСУ ударною авіацією, артилерією. Отже, нам довелося призупинити просування вперед і зайняти активну оборону. А ось на Херсонському напрямку нам удалося захопити плацдарм на лівому березі. Таким чином, виконуючи попередні завдання для подальших контранступальних дій", – зазначає Ігор Романенко.

Але для того, щоб ставити питання про звільнення того ж таки Херсона, Донбасу, потрібні відповідні сили, наголошує він. Адже при наступі необхідно перевищувати супротивника щонайменше втричі. А у нас у цьому плані ситуація не така.

"Героїзм і професіоналізм ЗСУ дається взнаки постійно. Однак нам потрібна максимальна допомога у нарощуванні військового потенціалу (тут, насамперед, питання до західних союзників) для майбутньої контрнаступної операції з очищення нашої території від військ противника", – резюмує генерал.

Посилення реального санкційного тиску на Росію може наблизити закінчення війни

Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків, адвокат Михайло Дяденко розмірковує так:

"Якщо виходити із ситуації "на сьогодні", то наблизити закінчення війни може подальше посилення реального санкційного тиску на РФ, а також своєчасне постачання Україні необхідного озброєння та боєприпасів, які дозволять сформувати паритет на фронті, а надалі і перевершити окупантів з бойової сили".

Експерт наголошує, що росія продовжує отримувати величезні доходи від реалізації нафти та газу. І в цьому є ключова проблема ефективності санкцій. Так, згідно з доповіддю Центру досліджень енергетики та чистого повітря, країна-агресор із початку широкомасштабного вторгнення в Україну заробила 93 мільярди євро на експорті енергоресурсів. Причому 57 млрд. заплатили країни ЄС.

"Також, слід посилити контроль над забороною на постачання до Росії комплектуючих, особливо високотехнологічних, які можуть використовуватися у виробництві озброєння та техніки для збройних сил. Демократична спільнота повинна нарешті зрозуміти, що тільки поразка Росії на полі бою зупинить подальші шалені плани путіна. Якщо ж путіну вдасться нав'язати свій сценарій "миру" в Україні, то він не зупиниться і наступними жертвами агресора можуть стати Молдова, країни Балтії, загалом хто завгодно, – наголошує Михайло Дяденко. – Адже питання сьогодні не тільки в Україні, а й у тому, щоб у принципі покінчити з безумцями, які вирішили вкинути світ у жахи минулого, що сіють розруху та смерть на європейському континенті".

Читайте також на порталі "Коментарі" - на Донбасі ЗСУ вибили окупантів із трьох сіл та посунули ділянку фронту.