Ракетна атака на Україну: чого вичікує ворог, чи мають місце домовленості

Українська влада, президент, уряд інформують громадян про потенційні загрози, щоб підготувати їх до можливих атак та мінімізувати паніку

Росіяни фактично цілодобово атакують Україну безпілотниками. Пройшла лише доба, як ворог знову підняв в небо бомбардувальники, провівши ракетну атаку на Україну. Між тим, атака російських військ 13 листопада на не була масованою, говорять в СНБО, та попереджають, що масований удар ще попереду і у росіян нібито вже все готово для його проведення. Чому ворог хоч і піднімає в небо авіацію проте утримується від масованого удару? Чому розганяється істерія навколо очікуваної атаки? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Варто взяти до уваги можливу телефонну розмову між Трампом та путіним

Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко зазначив, що російські військові регулярно здійснюють атаки на Україну за допомогою безпілотників та ракет, проте дійсно останніми днями спостерігається підвищена активність авіації без проведення масованих ударів ракетами.

"Рішення про проведення або утримання від атак можуть залежати від багатьох чинників, включаючи внутрішні військові плани, стан ресурсів та міжнародний тиск. По-перше, причиною може бути накопичення рф ресурсів для проведення масштабних атак, особливо з наближенням зимового періоду, коли удари по енергетичній інфраструктурі можуть мати максимальний ефект. По-друге, це може бути випробовування реакції. Підйом авіації без масованих ударів може бути спрямований на перевірку готовності української ППО та виявлення її слабких місць. По-третє, це може бути психологічний тиск, адже постійна загроза атак створює напруженість серед населення та військових, що може бути частиною стратегії психологічного тиску. Крім цього, я б брав до уваги можливу телефонну розмову між обраним президентом США Трампом та президентом росії путіним. Хоч інформація про неї є суперечливою, деякі джерела повідомляють про таку розмову, під час якої Трамп нібито закликав путіна уникати ескалації в Україні. Якщо така розмова дійсно відбулася, вона могла б вплинути на рішення росії щодо утримання від масованих атак на Україну", – зазначив експерт.

На його думку, путін міг би розглядати це, як жест доброї волі перед новою адміністрацією США, демонструючи готовність до діалогу та зниження напруженості. Однак, без підтвердження факту розмови та її змісту, важко однозначно стверджувати про прямий вплив на військові дії росії.

"Своєю чергою, українська влада, президент, уряд інформують громадян про потенційні загрози, щоб підготувати їх до можливих атак та мінімізувати паніку. Ми просто не маємо права не реагувати на такі речі. Росіяни щодня вбивають українців", – зауважив Ігор Петренко.

Пекін та Вашингтон синхронно надсилають сигнали

Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков говорить, що він не сказав би, що те, що відбувається – це істерія. Масованих атак давно не було. Росіяни виробляють, модернізують зі складів приблизно 150 ракет на місяць.

"Звичайно ж вони накопичили достатню кількість ракет, яких вистачить, щоби провести від 3 до 8 масованих ударів. Якщо всі ці удари будуть по нашій критичній енергоструктурі, то в нас настане повний блекаут".

Олександр Кочетков звернув увагу, що росіяни ще випускають приблизно 5 тисяч "Шахедів" на місяць. Якщо все це комбінованими 3-5 хвилями (крилаті, балістичні ракети, плюс "Шахеди") полетить по нашій енергетиці, то, підкреслює експерт, у нас настане повний блекаут, який усунути за лічені дні, тижні і навіть місяці – неможливо.

"У нас станеться критична ситуація. Фронт від цього не впаде, але в тилу буде повна катастрофа. Стане все… і міста опиняться в середньовіччі, коли немає ні зв'язку, ні світла, ні опалення, ні води, ні каналізації. Тож це не істерія. Це те, що може статися, і це те, чого вкрай не хотілося б", – прокоментував експерт.

Другий момент, на який звертає увагу Олександр Кочетков, дехто на Заході каже, що переговори між США, Росією та Китаєм, все ж таки, відбуваються. Інші джерела кажуть, що ні.

"За моєю інформацією, консультації справді ведуться з різних напрямків. У тому числі й за взаємною домовленістю не бити по енергоструктурі. Вони по нашій, а ми по них. Тому що це серйозно б'є по кишені кремлівських олігархів, а це для них значно важливіше, ніж якісь жертви серед мирного населення. З іншого боку, після перемоги Трампа посилилися різні заяви про те, що етапом до переговорів про припинення бойових дій може бути неескалація, тобто не нарощування масовості ракетно-бомбових ударів. Про це говорять у США, про це говорить Китай і, відповідно, реакція така, що нас лякають, але масового удару не роблять, на мій погляд, це якраз наслідок цих сигналів, які посилають синхронно майбутня адміністрація США і чинна влада Китаю. Вони натякають, що ескалація бойових дій, масові удари небажані. Кремль від ударів не відмовляється, але масовими їх назвати не можна", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Читайте також на порталі "Коментарі" - РФ удосконалила бомби з ракетним двигуном: куди тепер дістають окупанти.