Генштаб ЗСУ розуміє ситуацію і на основі розвідданих готує свої плани, з якими путінській армії доведеться рахуватися
Російський диктатор Володимир Путін вкотре "виправдав" напад на Україну тим, що вирішив урятувати т.зв. "ДНР" і "ЛНР", які сама РФ створила в 2014 році. При цьому Кремль продовжує вживати заходів щодо поступової підготовки оборонно-промислової бази Росії до затяжної війни в Україні, приховуючи масштаби втрат, повідомляє Інститут вивчення війни (ISW). Про що говорять останні заяви та дії влади країни-агресора? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Росія намагається засипати нас "мобіками", яких ми викошуємо сучасними озброєннями
Директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк упевнений, що виправдання, які періодично вигадує Путін, намагаючись виправдати вторгнення та війну ("захист народного Донбасу" тощо), вже не працюють.
"У російських пропагандистів явна смислова криза. Ні Дугін, ні інші ідеологи не можуть впоратися. І це для них – проблема. Зовнішні партнери, що залишилися, в такі "казки" не вірять, російське населення вірить все менше. Залишається лякати світ ядерною зброєю або вторгненням на територію країн НАТО. І якщо друге стане для РФ самогубством, то ядерні погрози поки що на деяких діють. Однак вони не мають жодного ідеологічного виправдання, тому що Росія сприймається як держава-терорист, яка вплуталася у непосильну для себе війну – і програла її. І сьогодні триває процес оформлення програшу ядерної держави. Не перший такого роду. І США, будучи ядерною державою, програли у В'єтнамі. І Радянський Союз, маючи ядерну зброю, програв в Афганістані", – зазначає експерт.
Відповідно, продовжує він, виснаження російських сил іде в Україні планомірно. Ми зміцнюємось сучасними озброєннями за допомогою західних партнерів, а РФ своє не встигає робити. Тому намагається засипати нас "мобіками", яких ми викошуємо сучасними озброєннями.
"Тривалість війни вирішуватиметься не лише на полі бою, – вважає Микола Давидюк. – Конфлікт впливає на глобальні ланцюжки постачання, просідає світова економіка. І Захід все жорсткіше тисне на РФ, щоб та визнала капітуляцію. Позиція української держави незмінна – війна вважатиметься закінченою лише, коли ми деокупуємо усі свої території, включаючи Донбас та Крим".
Протистояння в Бахмуті говорить про те, що ми знаємо, як ламати плани супротивника
Політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку Юрій Подорожній наголошує, що з початку цього року наша країна перебуває в очікуванні контрнаступу російських військ.
"Різноманітні військові та експерти намагаються малювати різні сценарії цього контрнаступу. І, найімовірніше, щось Кремль готує, – зазначає експерт. – Наскільки масштабно можна судити за кількістю мобілізованих до армії Росії. Мова про сотні тисяч. Наш генеральний штаб розуміє ситуацію і на основі розвідданих готує свої плани, з якими путінській армії доведеться рахуватися. А тому говорити про те, що Україна опиниться у стані веденого, а не ведучого, на мою думку, не варто. Навіть протистояння у Бахмуті свідчить, що ми знаємо, як ламати плани противника".
На думку Юрія Подорожнього, ця війна має увійти в історію як "несподівана війна". Історики, пояснює він, завжди ключовим війнам дають назви.
"І нинішня війна несподівана не тому, що комусь вдалося раптово напасти, а тому, що армія, яка вважалася другою у світі за могутністю (після американської), не змогла виконати поставлених завдань, – пояснює експерт. – Несподіванкою для всіх (крім нас, українців) стали і ЗСУ. Схоже, ніхто у світі не розраховував, що наші Збройні сили здатні перехопити ініціативу в цій війні. Ну, а "друга армія" перетвориться на мем і привід для глузування".
Путін, за словами політтехнолога, намагається виправити ситуацію.
"Наразі все, що відбувається в Росії, мені нагадує традиційну боротьбу комунальників із зимою. Сніг випав несподівано – чекаємо на потепління, щоб все само собою розсмокталося. При цьому намагаємося звітувати про "героїчну боротьбу" з негодою, розкрадаючи відразу кошти, виділені на цю боротьбу. Чи зможе Путін переформатувати ситуацію таким чином, що ВПК РФ буде здатний протиставити щось озброєнню, яке ми отримали від Заходу? Думаю, що минулий рік показав, що ні. Поява навіть невеликої кількості "Хаймерсів" змінила перебіг подій на фронті. А це навіть не наступальне озброєння", – наголошує Юрій Подорожній.
Єдине, чим, на думку експерта, може похвалитися Путін – це монолітністю в російській владі.
"Надія на те, що станеться путч і хтось прибере Путіна від влади, як на мене, безпідставна. Роки селекції, яку робив кремлівський диктатор, його вміння ділитися, на сьогоднішній день створили умови, коли йому з цього боку нічого не загрожує. Принаймні ті в Кремлі, хто розуміє, до якої катастрофи веде Путін, не здатні протистояти йому. І нам в Україні це потрібно розуміти, – наголошує експерт. – Як розуміти і те, що війна – надовго, що тільки ЗСУ здатні змінити ситуацію в РФ. Від тверезої оцінки залежить наша стратегія. Добре, що дві ключові особи цієї війни з нашого боку – президента Зеленський та головком Залужний – мають реальне уявлення про те, куди і як рухатися".
Також видання "Коментарі" повідомляло – стало відомо, як Кремль зібрався відзначити річницю вторгнення в Україну.