Надій на гарантії безпеки від Франції та Британії немає: у Польщі зробили різку заяву

Досвід історії свідчить, що безпека України ніколи не була пріорітетом для французів чи британців

Велика Британія та Франція не стануть надійними гарантами безпеки для України, вважає Пьотр Кульпа, голова правління Республіканського фонду України та колишній секретар польської делегації в Парламентській асамблеї НАТО. Свою позицію він оприлюднив під час ефіру програми "Тема з Мосейчук".

На його думку, історичний досвід свідчить, що ані для Лондона, ані для Парижа питання незалежності України, Польщі чи балтійських держав ніколи не стояло в пріоритеті.

Кульпа розповів про дві основні моделі безпеки, які сьогодні формуються в Європі. Перша — під керівництвом Франції та Великої Британії, які, маючи ядерний потенціал, прагнуть укріпити своє лідерство, пропонуючи континенту захист під своєю "ядерною парасолькою". Друга — ініціатива Німеччини, що реалізується в рамках Євросоюзу: масштабні інвестиції в оборону (до 800 мільярдів євро), переорієнтація промисловості — наприклад, підприємств "Volkswagen" — на потреби оборонного сектору, що одночасно підтримує економіку та військову спроможність.

Втім, на переконання експерта, існує й третій, реалістичніший сценарій — створення союзу держав, які поділяють спільні загрози та цінності. Йдеться про об'єднання Скандинавських країн, Балтії, Польщі, України та Туреччини.

"Ця лінія — від півночі Норвегії до південного узбережжя України — простягається на 3,5 тисячі кілометрів. У разі справжньої солідарності між цими державами Росія не зможе завдати удару в одному місці, не отримавши симетричної відповіді в іншому. Ми здатні самостійно забезпечити свій захист", — наголосив Кульпа.

Він також зазначив, що не варто плекати ілюзії щодо готовності Лондона чи Парижа гарантувати безпеку регіону.

"Історія показала: для них суверенітет країн Центрально-Східної Європи — ніколи не був ключовим", — підсумував експерт.

Як вже писали "Коментарі", Україна розраховує на те, що США підтримають її у питаннях глибокої розвідки, обміну даними, супутникового зв'язку та нових технологій. Крім того, США могли б інвестувати в українське виробництво та бути у повітрі. Таку заяву зробив президент України Володимир Зеленський.