На Заході малюють 4 сценарії для України у війні: який найбільш реалістичний

Все залежить від того, на скільки у Росії буде можливості і віри в те, що вони можуть дотиснути Україну

Мирна угода про завершення війни в Україні у якомусь вигляді може з'явитися вже у другому кварталі 2025 року, вважають аналітики одного з найбільших банків планети JPMorgan Chase. Такий висновок міститься в їхній першій геополітичній доповіді. На думку аналітиків, війна вже вступила у завершальну стадію і президент України Володимир Зеленський, скоріш за все, буде змушений погодитися на завершення російської агресії шляхом переговорів уже цього року. При цьому аналітики називають 4 найвірогідніші сценарії завершення війни: сценарій "Південна Корея", сценарій "Ізраїль", сценарій "Грузія", сценарій "Білорусь". Який сценарій є найбільш реальним чи може є ще якийсь інший варіант? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, зібравши думки експертів.

Потрібно розуміти, яким буде базовий мир

Експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник вважає, що в JPMorgan Chase просто уважно читають твіттери наших політичних оглядачів. Нічого важливого вони не озвучили у своїй доповіді.

"Думка про те, що у другому кварталі 2025 року з'явиться мирна угода, побудована на тому, що Росія зараз максимально концентрує останні свої ресурси для того, щоб змусити Україну прийняти перемовини. Тому проект мирної угоди може з'явитися навіть завтра, а може з'явитися і в кінці 2025-го чи 2026-го років. Все залежить від того, на скільки у Росії буде можливості і віри в те, що вони можуть дотиснути Україну. Поки що, як ми бачимо, Україну щоночі примушують до поспішного перемир'я, яке не відбудеться, тому що українське населення реагує в принципі доволі нормально. Тобто всі ракети та дрони, які в нас летять ми сприймаємо з ненавистю до росіян. Залякати нікого не виходить", – зазначив експерт.

Щодо того, який можливий сценарій в подальшому, то Микола Мельник говорить, що він наразі не готовий відповісти, тому що потрібно враховувати багато складових.

"Якщо ми говоримо про сценарій Південної Кореї, то значить має бути Північна Корея, тобто квазідержава під керівництвом Росії. Як ми розуміємо, навряд чи окуповані території будуть об'єднані в квазідержаву", – зазначив експерт.

Що ж до сценарію Грузії, то, на думку Миколи Мельника, такий сценарій є ймовірним і більше того, якщо США будуть продовжувати свою політику, тобто змушувати Україну до примирення без нової військової допомоги, то, швидше за все, нас може чекати сценарій Грузії.

При цьому експерт нагадав, що поки що військова допомога йде ще по тим законам, які приймалися за Байдена.

"Разі реалізації сценарію Грузії нас може чекати поступова втрата територій і прихід до влади антиамериканських еліт. Тому що саме настрої населення будуть такі. Але все це є здогадки, тому що ми не розуміємо, яким буде базовий мир і вже тільки після того, як Україна прийме певні позиції, можна буде говорити до чого ми станемо ближче, умовно кажучи до Південної Кореї чи Грузії", – констатував співрозмовник порталу "Коментарі".

Середньозваженим варіантом стане щось "між Ізраїлем та Грузією"

Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький говорить, що, якщо спиратися на загальну динаміку подій, то найбільше шансів на сьогодні матиме якийсь середньозважений варіант "між Ізраїлем та Грузією".

"Це враховує відхід США від активної ролі в Європі, а також враховує поки недостатнє розуміння Європою в цілому, а не окремими урядами, що треба вкидати всі доступні ресурси в Україну як останній і єдиний форпост від агресивної бездахової ядерної Росії. Плюс цей сценарій спирається на реальні настрої населення України: постійне очікування "миру от скоро, вже завтра" і розчарування в позитивних перспективах", – зазначив експерт.

Він уточнює, що в цьому варіанті ми все ж зберігаємо армію, ми зберігаємо забезпечення від союзників, ми посилюємо роль "фортеці Європи".

"Так, цей сценарій передбачає дозвіл Росії формально повернутись до України, передусім це стосується політичних проєктів. Але через деякий час українське суспільство цілком може зробити так, щоб всім стало зрозуміло: поворот назад до російської імперії неможливий, цього не буде ніколи. І це я називаю варіантом "між Грузією і Ізраїлем", - зауважив Олексій Голобуцький.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Мерц готовий зруйнувати плани Трампа та Путіна: про що йдеться.