Для чого Кремль хоче повторно вдарити "Орєшніком": яку ціль можуть обрати окупанти

Черговий запуск "Орєшніка" може бути здійснений з метою залякування та демонстрації можливостей

В США відкрито попереджають про те, що Росія може повторно атакувати Україну "Орєшніком". Зокрема, в Інституті вивчення війни (ISW) заявляють, що досить велика вірогідність повторного удару "Орєшніком". Таким чином Кремль намагається відмовити Захід від подальшого надання Києву військової допомоги. Про можливість повторного удару Росією по Україні ракетою "Орєшнік" говорять і в Пентагоні. А президент Зеленський у своєму відеозверненні просить українців не нехтувати безпекою і реагувати на тривогу. Для чого Кремлю повторно запускати по Україні "Орєшнік"? Яку ціль можуть обрати окупанти? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Жодного військового сенсу у застосуванні "Орєшніка" немає

Військовий оглядач Денис Попович так прокоментував ситуацію:

"Вікно для запуску "Орєшніка", якщо послуговуватись NOTAM (Попередження для авіаторів) залишається 13 грудня, а також 16-21 грудня з 6 по 10 годину за київським часом. Оскільки немає попереджень щодо спорядження "Орєшніка" ядерною бойовою частиною, то залишається лише варіант запуску "болванки", як у випадку з Дніпром. Такий запуск може бути здійснений з метою залякування та демонстрації можливостей. Жодного військового сенсу він не має і на ситуацію на фронті не впливатиме. Він становить небезпеку лише для цивільного населення".

Що ж до того, що може стати ціллю, то експерт наголошує, що це визначити неможливо.

"Орєшнік" запускається практично у космос, де він розділяється на бойові блоки, котрі падають на якусь визначену ціль на поверхні планети. Яка це ціль – стане зрозуміло лише в останні секунди. Україна не має засобів ПРО, які могли б збити ракету до її розділення. Можливість збиття бойових блоків може бути розглянута лише у теоретичній площині, за умови, якщо вони опиняться у радіусі дії ЗРК Patriot, який, своєю чергою, ніколи не використовувався для знищення подібних цілей", – прокоментував Денис Попович.

"Орєшнік" – це сигнал

Політичний та військовий аналітик Олександр Кондратенко зауважив, якщо розглядати можливий повторний удар системою "Орєшнік" по Україні, варто звернути увагу на кілька аспектів і порівняти їх із попереднім застосуванням подібного типу озброєння. У порівнянні з першим ударом, повторний може бути більш прицільним і масштабним, залежно від отриманих після першої атаки даних.

"Використання "Орєшніка" вперше мало стратегічну мету: завдати шкоди критичній інфраструктурі, щоб послабити обороноздатність України. Що є пріоритетом у виборі стратегічних цілей – наразі сказати досить складно, адже такою інформацією володіють лише спецслужби, і то не завжди. На мою думку, повторний удар може бути спрямований на ті самі об’єкти для завершення поставленого завдання, або, знову ж таки, на енергетичну інфраструктуру", – зазначив експерт.

Щодо заяв партнерів, що так Кремль намагається відмовити Захід від подальшого надання Києву військової допомоги, то Олександр Кондратенко говорить, що з цією тезою він не погоджується.

"Логіки в цьому мало, адже застосування викликає ще більшу ескалацію санкцій проти РФ та навпаки – пришвидшує постачання зброї Україні. Після першого удару по м. Дніпру і розташованому в ньому заводу "Південмаш" міжнародна спільнота навпаки посилила підтримку. Варто зазначити, що та допомога, яка наразі надходить, відбувається на тлі завершення каденції президента Джо Байдена. А неоднозначна риторика наступного президента Білого дому змушує багатьох наших союзників замислюватися, що робити вразі, якщо США в майбутньому поступово відмовляться від підтримки України. Власне, останні зустрічі у Франції Трампа, Макрона та Зеленського саме про це. І, якщо припустити, що непублічні перемовини стосовно завершення війни вже почалися, то в такому разі, з огляду на міжнародний контекст та процеси, що стрімко набирають обороти, застосування "Орєшніка" набуває більш політичного забарвлення та слугує сигналом міжнародному співтовариству", – зазначив Олександр Кондратенко.

Він продовжує, з політичної точки зору, застосування "Орєшніка" може бути спрямоване на створення сильнішої позиції для переговорів.

"Підняття ставок: Росія може використовувати удари як спосіб показати свою рішучість і готовність до тривалого конфлікту, змушуючи Україну та її союзників розглянути можливість компромісу, щоб уникнути подальших руйнувань. Висунення умов: після значних атак Росія може наполягати на своїх умовах, пропонуючи зупинити удари в обмін на поступки з боку України або міжнародних гравців. Тестування лімітів: удари можуть бути спробою перевірити, наскільки жорсткою буде реакція міжнародної спільноти. Якщо відповідь обмежиться лише дипломатичними заявами, Росія може побачити можливість для подальшого натиску", – наголосив Олександр Кондратенко.

Резюмуючи експерт зауважує, що Росія вже неодноразово використовувала демонстрацію сили, як інструмент у переговорах. Тож "Орєшнік" – це сигнал: Росія не відступить і готова на подальшу ескалацію, щоб нав'язати свої умови.

Читайте також на порталі "Коментарі" - чи варто очікувати удару по Карпатах: що може бути страшніше за Орєшнік.