Чому Зеленський згадав про "стамбульські домовленості": чи виставлять Україні ультиматум

Президент акцентував, що домовленості не можуть бути у формі ультимативних вимог

Російський диктатор Володимир Путін часто заявляє, що готовий повернутися до так званих Стамбульських угод та нібито розпочати мирні переговори з Україною. Втім, Київ це заперечує. І ось зараз на зустрічі з представниками Міжнародної медіаради в Давосі президент Володимир Зеленський зробив низку заяв про так звані "стамбульські переговори". Зокрема, глава держави заявив, що тоді у Туреччині не було жодних переговорів, а було виставляння Путіним ультиматумів Україні. Зокрема, нібито Зеленському було поставлено умову поступитися своєю президентською посадою Медведчуку та низка інших умов. Чому Зеленський саме зараз зробив такі заяви? Чи можуть Україну знову повернути до виконання ультимативних умов "Стамбула" задля досягнення миру? Видання "Коментарі" розбиралося в цій темі, звернувшись з питаннями до експертів.

Україна зараз прораховує можливий хід Путіна

Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак вважає, що ця заява президента Володимира Зеленського говорить про те, що російською стороною може повторно виставлятись вимога заміни влади в Україні через начебто нелегітимність самого Зеленського.

"Якщо буде відкритий переговорний трек Росії із США, то Україна зараз прораховує можливий хід Путіна в напрямку наполягання на ротації української влади. Путін піднімав цю тему в грудні на прес-конференції і, очевидно, буде прокачувати цю тему знову. Для Путіна роль Зеленського – пряме уособлення його провалів та невдач у 2022 році. І тому питання його заміни будь що стає чисто символічною сатисфакцію за всі воєнні та політичні прорахунки", – прокоментував експерт.

Ніхто до цих "Стамбульських домовленостей" повертатися не буде

Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович розмірковує так:

"Мені видається, що Володимир Зеленський зараз згадав про так звані "Стамбульські домовленості" з двох простих причин. По-перше, Путін достатньо активно сам посилався на цей документ. Постійно правда плутався, змінював інформацію щодо того, що там було записано. Але наполягав, що начебто він був повністю погоджений з Україною, яка ледь не готова була його підписувати. В минулому році Путін навіть показував якісь аркуші цього документу, але не зблизька і не передавав їх журналістам. Можливо з метою, щоби запобігти подібним маніпуляціям президент України згадав про що йшла мова, щоб це дійсно була просто ультимативна якась вимога зі сторони Росії, яку Україна апріорі не могла виконати. Друга причина якраз полягає в тому, що треба якось вивести з інформаційного простору цю тезу про те, що якісь домовленості були між Україною і ледь Україна не поставила свій підпис під цими документами. Це, мені здається, треба було звичайно робити набагато раніше, як тільки Росія почала розказувати ще про ці так звані "Стамбульські домовленості". Це 2023-24-й роки, але краще пізно, ніж ніколи".

Експерт зауважив, що президент повторив значною мірою те, про що і так було відомо. Тільки воно виглядає з боку України зовсім по-іншому, не так, як це подає власне Російська Федерація.

Що стосується якихось можливостей для виконання подібного документу, то Ігор Рейтерович наголошує, що вони відсутні від слова зовсім.

"Тому що, по-перше, про жодні документи не йдеться. Це могла бути просто певна рамка для якихось там перемовин. Але оскільки вона не була доведена до логічного завершення, немає сенсу взагалі до цього повертатися. І, по-друге, я думаю, що будь-хто з партнерів України і в тому числі Сполучені Штати прекрасно розуміють, що подібні документи може одна країна вимагати підписати від іншої лише за однієї умови – якщо ця країна тотально перемогла у війні. Росія у війні не перемогла, не переможе і висувати такі умови – це дуже нахабно і смішно зі сторони Російської Федерації", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".

До того ж, додає Ігор Рейтерович, якщо б Україна підписала подібні документи, то це автоматично б означало, що в будь-який момент Росія може знову почати агресію проти України і вже домогтися свого результату. Тому що в нашій державі просто не буде армії, не буде можливості протидіяти росіянам.

"Так що про це можна забути. Ніхто до цих "Стамбульських домовленостей" повертатися не буде. Мова буде йти про зовсім інші речі і питання української армії, всі питання внутрішнього характеру жодним чином не можуть бути присутніми при майбутніх перемовинах. Україна про це неодноразово вже говорила, озвучила певні "червоні лінії" і в нас поки немає підстав вважати, що наші партнери думають якось по-іншому. В цьому питанні вони Україну повністю підтримують", – резюмував експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - ключові висновки від перших заяв Трампа, як президента США: що вони означають для України.