Вже точно можна сказати, що заяви росіян про те, що вони повністю контролюють ситуацію в Курській області виявилися неправдою
Досить неспокійно стало у Курській області РФ. Повідомляють про військову техніку. Росіяни говорять про "прорив" кордону ЗСУ. Причому самі заплуталися у твердженнях. Спочатку говорили про ДРГ, потім про регулярні підрозділи ЗСУ. При цьому пропагандисти стверджують, що ситуація є контрольованою. Але у нашому Центрі протидії дезінформації навпаки стверджують, що насправді нічого росіяни не контролюють. Що там насправді відбувається? І про що свідчить ця ситуація? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Нам потрібно відвернути увагу збройних сил РФ
Колишній працівник СБУ (у 2004-2015 рр.) та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак звернув увагу, що українське військово-політичне керівництво вже добу не коментує те, що відбувається на кордоні. Інформація від України не виходить.
"Ми можемо тільки апелювати до того що є з тієї сторони та наших військових. Можемо говорити, що там перебуває "Грузинський інтернаціональний легіон". У складі Збройних сил він зайшов туди. Це верифіковано. РДК, Свобода Росії логічно як би повинні бути там, але росіяни спростовують їхню присутність. Вони кажуть, що там на території Курської області знаходяться саме регулярні Збройні сили України. Ніби-то саме регулярні війська за підтримки важкої техніки, за підтримки систем протиповітряної оборони ведуть там активні наступальні дії. І вже пройшли орієнтовно 9-15 км. Те, що можна казати на ранок ми втратили щонайменше одну систему протиповітряної оборони "Бук". Росіяни кажуть – дві, що був удар "Іскандером". Але інформація не підтверджена. Тому беремо за мінімум – одну. Також росіяни повідомляють, що ми втратили 9-10 одиниць броньованої техніки. Знову ж таки не беремося це підтверджувати, але можливо так і є", – зазначив Іван Ступак.
За його словами, з нашої сторони орієнтовно бере участь у цій операції близько 200 людей. Хоча росіяни говорять, що перетнули кордон вже декілька тисяч.
"Я більше схиляюся до того, що участь у цій операції бере 200-300 людей. Росіяни вже втратили щонайменше один гелікоптер. Два ще не верифіковано. Просто шалені бойові дії відбуваються. З тієї сторони нас зустрічають строковики. Пацани 2001-2002 років народження. Я так бачу основний догмат нашого військового командування, конструкція того, що відбувається виглядає таким чином – бити туди, де нас ніколи не було і де на нас ніколи не чекали. Бо бити там, де на нас чекають – просто безглуздо. Як результат ми дійсно зненацька захопили росіян. Вони не були готові. Головна наша мета – це не Курська АЕС. Нас це не цікавить ядерний тероризм. Захоплення станції - це не наші методи. Головна мета – відвернути увагу збройних сил РФ, відтягнути війська з Харківської області, полегшити становище наших військових у Вовчанську, вибити росіян з Вовчанська, з Липців, відігнати росіян на лінію державного кордону, замінувати настільки це можливо лінію державного кордону, щоб росіяни повторно не могли підійти", – розповів експерт.
Щодо того, скільки буде тривати цей прохід території Курської області, то Іван Ступак зауважив, що наразі про це ніхто не може сказати. Цей прохід може сьогодні закінчитися, а може тривати ще й до наступного тижня. Це залежить від того, які зусилля та ресурси України там і від того, які ресурси були залучені з боку Росії.
Дії проксі-військ на кордоні з РФ мають кілька цілей
Експерт з питань сектору оборони та безпеки Олег Старіков також звернув увагу, що, доки немає інформації від жодного з офіційних джерел не можна точно констатувати, що відбувається в Курській області. Проте експерт наголосив, що він би не став так однозначно стверджувати, що саме регулярні Збройні сили України зайшли на територію Курської області. Там могли були помічені проксі-війська. Тобто самі росіяни, котрі хочуть звільнити від путінського режиму свою країну.
Експерт вважає, що з цієї операції випливають кілька цілей. Одна з них – перенести війну на територію Росії.
"Одне із завдань генерала Сирського (головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, — ред.) – перенести війну на територію держави-агресора. Перше завдання – захист суверенітету та територіальної цілісності. Друге завдання – перенести війну на територію противника. Якщо переносиш війну на територію противника з допомогою своїх сил, це по одному можна дивитися — це з реакцією Кремля. Якщо напад, це може бути застосування тактичної ядерної зброї. А якщо це проксі війська, тобто громадяни Російської Федерації, які йдуть звільняти від режиму Путіна свою Батьківщину, це вже по-іншому виглядає з боку. Ця так звана проксі-війна зараз розвивається", - висловив думку Олег Старіков.
Читайте також на порталі "Коментарі" - російська опозиція відреагувала на операцію ЗСУ у Курській області: яка роль РДК.