Чому Захід тягне із передачею F-16 – чи є альтернатива

Західні експерти сумніваються в успіху ЗСУ після постачання F-16

Вже котрий місяць поспіль не припиняються розмови про необхідність якнайшвидше поставити Україні західні винищувачі F-16. Чому ж за розмовами поки що нічого не відбувається? Навіть тренування українських пілотів, які мали розпочатися у липні, перенесли на серпень. Чи справді важливо Україні отримати західні літаки? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, зібравши думки експертів.

Росіянам знову дають півроку, щоб ті підготувалися до F-16

Військовий експерт Роман Світан в ефірі "24 каналу" заявив, що Захід, незважаючи на постійні прохання Києва, затягував із постачанням важкого озброєння, і Росія цей час використала, щоб краще підготуватися до українського контрнаступу. Окупанти зрозуміли натяк, добре "закопалися і промінувались". Тепер Захід зволікає з постачанням літаків, і Росія знову не втрачає часу. Є всі підстави стверджувати, що Москва зможе підготуватись до появи цих літаків.

Експерт звернув увагу, що країна-агресор почала активно знімати зі зберігання свої літаки, щоб на момент появи F-16 мати десятикратну перевагу в авіатехніці.

"Через півроку росіяни можуть бути готовими зустріти F-16, причому на кожен F-16 буде як мінімум з десяток "Сушок" або "МиГ-29". Ну, дев'ять F-16 "завалить", а з десятим не впорається", - вважає Роман Світан.

За його словами, сама собою з'являється думка, що Захід дає час росіянам гідно зустріти український контрнаступ.

Симетричний поєдинок між обмеженою кількістю українських F-16 та великою кількістю ЗРК Москви є для Києва програшним

При цьому західні експерти полковник ВПС США Максиміліан Бремер та старший науковий співробітник програми Reimagining US Grand Strategy Келлі Греко вважають, що Україні насамперед потрібні не літаки, а засоби ППО.

"Незважаючи на те, що F-16 є сучасними багатоцільовими винищувачами, невелика їхня кількість не може забезпечити Україні ні перевагу в повітрі, ні прорив сильно укріплених оборонних рубежів Росії", - вважають Бремер та Греко.

На думку експертів, українському командуванню не потрібно ускладнювати принципи ведення війни, а інтеграції західної авіації якраз їх і ускладнює, тому перехід до західного способу ведення повітряної війни буде складним процесом і підвищить ймовірність невдачі ЗСУ.

Західні фахівці вважають, що замість того, щоб намагатися конкурувати з росіянами в повітрі, ЗСУ слід дотримуватись своєї простої, але перевіреної стратегії протиповітряної протидії.

На думку експертів, щоб досягти успіхів у контрнаступі українські захисники мають заповнити прогалину в системах ППО малої та середньої дальності. Зокрема, ЗСУ потрібно зміцнити за рахунок великої кількості мобільних та автономних систем SHORAD, таких як американський AN/TWQ-1 Avenger та німецький Gepard. Ці озброєння легко можуть прикривати атакуючі бригади на фронті.

Читайте також на порталі "Коментарі" - про що говорять рішення саміту НАТО: що Україні потрібно було вимагати від союзників.