Чого чекати далі від російсько-української війни: який вихід для України

На те, як будуть розвиватися події надалі, мають вплив сотні факторів як внутрішніх, так і зовнішніх

Поки в США розводять руками щодо нових пакетів допомоги Україні, бо не впевнені, що буде вся нова допомога повністю доставлена в Україну до дати закінчення повноважень нинішньої адміністрації 20 січня, російська окупаційна армія атакує практично по всьому фронту. Найгарячіший Покровський напрямок. Гремить Торецьк, продовжуються інтенсивні наступальні дії противника на Курахівському та Куп'янському напрямках, а також у районі Часового Яру. Чого в найближчому майбутньому чекати від російсько-української війни, ситуації в ній і навколо неї? Видання "Коментарі" з цим питанням звернулося до експертів.

Росіяни тягнуть час

Колишній працівник СБУ (у 2004-2015 рр.) та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак зазначив, що бойові дії на фронті продовжуються, незважаючи на те чи тривають зараз свята за юліанським чи за григоріанським стилем. Найбільш гарячі напрямки теж залишаються незмінними.

Аналізуючи те, як можливо будуть діяти росіяни вже найближчим часом експерт позначив на мапі Deep State, власне кажучи, напрямки потенційного руху противника. Принаймні, говорить Іван Ступак, він би так діяв, якби конфігурація була на його користь.

"Варто було б обійти Покровськ, перерізавши з заходу сполучення українським військам, вийти з Торецька і продовжувати рухатися в напрямку Дружківки, зробити таку собі дугу", – говорить експерт.

Щодо допомоги США, то Іван Ступак згодний з тим, що американці зі своєю допомогою дійсно дещо підводять.

"Варто згадати початок 2024 року, коли Палата представників США до останнього затягувала з важливим голосуванням і тільки в квітні допомога була розблокована. Наразі грудень-січень американці "насипають" так, що логістика просто не може впорати. Відсутність системи та ритмічності поставок дійсно працює проти нас, а це дуже важливо. Уявіть собі супермаркет. І от одного разу ви заходите в нього, щоб придбати пральний порошок – бачите великий вибір всіляких порошків, всі полички заставлені, а іншим разом ви заходите і бачите, що практично нічого немає. Ви звісно думаєте, що це поганий супермаркет. Так само з ритмічністю поставок нам озброєння від партнерів. Поставки повинні бути ритмічними. А так виходить, то густо, то пусто", – зауважив співрозмовник порталу "Коментарі".

Він припускає, що росіяни будуть продовжувати наступати. Можливо, перші кроки на якесь замирення чи початок мирних переговорів ми зможемо побачити не раніше березня 2025 року.

"Тут повинно зійтися в одну точку декілька факторів, які підтвердять нездатність росіян далі наступати. Вони мають відчути скорочення людських та грошових ресурсів. Лише за такого розкладу російське керівництво під тим чи іншим соусом згодиться вести мирні перемовини. Зараз росіяни відверто тягнуть час, показуючи що нібито вони готові до переговорів, а, з іншого боку, говорять, що ніяких переговорів бути не може, постійно тримаючи нас та європейців у напрузі. Це така собі тактика продовжувати бойові дії, при цьому застосовувати риторику щодо нібито готовності до мирних переговорів", – підсумував Іван Ступак.

2025-й – майбутнє, обтяжене невизначеністю

Політичний та військовий аналітик Олександр Кондратенко зазначив, що наприкінці 2024 року інформаційний простір України ряснів заявами про можливе завершення війни з урахуванням можливості мирних переговорів з приходом Трампа і втрати Україною позицій на полі бою. Західні експерти, політики, лідери суспільної думки, журналісти на випередження озвучують прогнози, ідеї, роздають гарантії, видають бажане за дійсне, і все навколо однієї теми. У своєму погляді уперед українська спільнота, переважно, чомусь побачила на горизонті міраж завершення війни, хоча офіційні заяви представників влади свідчать про зовсім протилежне.

"Аналіз політичних подій в якийсь момент дійшов до того, що на одному з телеканалів українського телебачення в студію запросили таролога. З одного боку, Україна залишається втіленням та символом стійкості завдяки нашим Збройним Силам і єдності суспільства, з іншого – театр абсурду, де "лялькарі" наживаються на крові власного народу. Та все-таки очевидним залишається факт того, що ситуація на фронті та навколо російсько-української війни є напруженою. Росія завойовує позиції швидше, ніж будь-коли, від часу, як вона розпочала своє повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року, попри великий список оголошених Києвом асиметричних атак проти сусіда", – зазначив експерт.

Олександр Кондратенко наголошує, на те, як будуть розвиватися події надалі, мають вплив сотні факторів як внутрішніх, так і зовнішніх. Непублічні домовленості міжнародних гравців, їх протистояння, геополітичні точки дотику, намагання змінити світовий баланс, створення майбутніх фінансових зон, розпалювання військових конфліктів і багато іншого – все це впливатиме на Україну як в короткостроковій перспективі, так і в подальшому.

"Отже, до тих пір, поки угоди про довгострокове майбутнє України немає, доки немає зафіксованих правових та практичних гарантій безпеки і поки до політичних еліт України не дійде, що підписання таких папірців, як Будапештський меморандум 1994 року чи Мінські угоди 2014-2015 рр. (які були спрямовані на припинення війни на Донбасі) нічого не вартують, а шлях безпеки – це багатокомпонентна концепція, яка має враховувати як внутрішні, так і зовнішні чинники, ми так і будемо займатися ворожінням на кавовій гущі чи картах таро з екранів ТБ", – зазначив аналітик.

На його переконання, жити очікуваннями для країни, що перебуває в стані війни від 2014 року, - це слабка позиція. Україні необхідно формувати власні гарантії безпеки. Ключовими елементами стійкості мають стати:

• Власний розвиток ВПК (в перспективі саме це може стати основою для довгострокової безпеки).

• Прагнення України до інтеграції в НАТО та ЄС залишається ключовим. Але водночас варто розглядати й інші варіанти (створення регіонального оборонного союзу із сусідніми державами , наприклад, Польщею, країнами Балтії).

• Двосторонні угоди: стратегічне партнерство з країнами, такими, як США, Велика Британія та Туреччина (міжнародні гарантії не завжди можуть бути надійними, проте вони є важливим доповненням до національної обороноздатності).

• Оборонні угоди з гарантованими поставками зброї в разі агресії (аналог "ленд-лізу").

• Економіка як основа безпеки (сильна економіка — це підґрунтя для потужної армії та міжнародної суб’єктності)

• Дипломатія та інформаційна війна.

"Поєднання військового потенціалу, розвиненого ВПК, активної міжнародної дипломатії та економічної стабільності – багатокомпонентний процес зміцнення внутрішнього потенціалу та побудова ефективних зовнішніх альянсів. Розрахунок лише на зовнішню допомогу – це стратегічна помилка. Україна має інтегрувати власний потенціал із глобальною системою безпеки, щоб стати не лише об’єктом, а й суб’єктом міжнародної політики", – підсумував Олександр Кондратенко.

Читайте також на порталі "Коментарі" - останній шанс для України: навіщо довірені особи Зеленського вирушили до Вашингтона.