Американський історик назвав три сценарії Третьої світової війни: про що гучна стаття Тімоті Снайдера

Український опір робить решту світу безпечнішою, вважає Тімоті Снайдер.

Кремлівський диктатор Володимир Путін продовжує залякувати світ загрозами ядерної війни, намагаючись викликати паніку і змусити Україну капітулювати. Однак вірити в його погрози — це лише зміцнювати його позиції та фактично наближати початок Третьої світової війни. Про це пише американський історик і професор Єльського університету Тімоті Снайдер у статті під назвою "Третя світова війна? Допоможімо тим, хто її стримує".

Для ілюстрації ризиків глобального конфлікту історик порівнює їх зі "спаленим містом". На його думку, страх за своє місто, яке може бути знищене, є цілком зрозумілим. Але коли палає будинок сусіда, недоречно звинувачувати пожежників у загорянні чи протестувати проти їхньої роботи. Така поведінка є проявом паніки, яка може обернутися саморуйнуванням.

"Було б погано, якби почалася Третя світова війна. Це обґрунтований страх. Коли українці чинять опір Росії, вони роблять усі сценарії такої катастрофи менш імовірними. В масштабах нашого світу українці — це пожежники. Немає сенсу звинувачувати їх у вторгненні РФ або заважати їм виконувати свою роботу. Це вже не страх, а саморуйнівна паніка. Істерія лише робить Третю світову війну ймовірнішою", — наголошує Снайдер.

На його думку, існує три найбільш імовірні сценарії початку Третьої світової війни: ескалація звичайної війни в Європі, ескалація конфлікту в Тихоокеанському регіоні, а також поширення ядерної зброї. Однак, як вважає історик, опір України стримує реалізацію цих сценаріїв, забезпечуючи безпеку решти світу.

"Ці сценарії Третьої світової війни не реалізувалися, тому що українці йдуть на ризик", — підкреслив він.

Снайдер також нагадує, що після закінчення Другої світової війни найвірогіднішим варіантом наступного глобального конфлікту вважалася війна в Європі через вторгнення Москви. "Це вторгнення відбулося. Завдяки Україні війна, що триває зараз, обмежилася однією країною — їхньою власною. Росія вдерлася до України без провокацій 2014 року, а потім розширила масштаб вторгнення 2022-го. Попри переважну більшість прогнозів, Україна встояла… Але це настільки величезне досягнення, що ми схильні не помічати його", — написав історик.

На думку Снайдера, істерія сприяє "поклонінню великій сильній особистості", і ті, хто поширює паніку про Третю світову війну, поділяються на тих, хто вірить у "великого сильного Путіна" або у "великого сильного Трампа". Перші слухають ядерні погрози Кремля і хочуть змусити Україну здатися, що фактично робить Третю світову війну більш імовірною. Проте навіть у самій Росії погрози Путіна вже не сприймають серйозно.

Прихильники "великого сильного Трампа" чекають від нього швидкого вирішення всіх проблем, зокрема реалізації його обіцянки "завершити війну за 24 години". Але, як зазначає Снайдер, це ілюзія, оскільки Трамп не має ані влади, щоб змусити росіян припинити війну, ані можливостей змусити українців скласти зброю. Кремль намагається використати ці ілюзії, нагнітаючи істерію щодо ризику Третьої світової війни.

Історик закликає не плутати реальну війну в Україні з телевізійними шоу чи подкастами і чітко усвідомити, що українці роблять для всього світу.

"Українці взяли титанічно складну ситуацію і зробили її максимально легкою для нас. Своїм опором вони всіляко зміцнили нашу національну безпеку. Їхня мужність дає нам можливість обирати боягузтво. Але нав'язувати свою істерію мужнім людям, які зміцнюють нашу безпеку, — це найнебезпечніше, що ми можемо зробити", — зазначає професор.

Снайдер наголошує, що ніхто у здоровому глузді не хоче, щоб почалася Третя світова війна. Тому не варто заважати тим, хто її стримує, чи відмовляти їм у підтримці.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що в США визнають, що Україну можуть примусити до перемовин з Росією