Топ університетів світу: чому українські позаду

Університети України значно знизили планку в світовому рейтингу: чому це відбулося

Times Higher Education опублікував черговий рейтинг кращих університетів, у якому, як завжди, домінують університети з США. Великобританія має наступну сотню найкращих університетів (12) у світі на чолі з Оксфордом і Кембриджем.

Німеччина посідає друге місце з вісьмома, а Китай - третє з сімома.

Як регіон, на Європу припадає 36 зі 100 найкращих неамериканських університетів.

Міжнародний інтерес до навчання в США стрімко падає, згідно з даними, опублікованими в University World News.

Для контексту, США зайняли лідируючі позиції на ринку вищої освіти, на них припадає близько третини зі 100 найкращих університетів.

Однак зростання кількості відмов у видачі віз на тлі мінливої імміграційної політики США, а також виконавчі накази, спрямовані на освіту, впливають на настрої.

Тож для іноземних студентів, які шукають відповіді на питання: де знаходяться найкращі університети за межами США?

Друге місце посідає Німеччина з вісьмома топ-100 школами на чолі з двома мюнхенськими університетами.

Китай посідає третє місце з сімома університетами, причому ця цифра зростає до 12, якщо враховувати університети Гонконгу.

Серед них - вищезгадані університети Великобританії та Німеччини, а також відомі імена зі Швейцарії (ETH Цюріх), Франції (PSL) та Нідерландів (Університет Амстердама).


За межами Європи хороші університети також можна знайти в Сінгапурі, Австралії та Канаді.

Помітна відсутність університетів з Південної Америки та Африки, що мають міжнародний рейтинг.

Що стосується українських закладів, то у 2023 році найкращий наш університет, на думку авторів рейтингу, був Сумський державний - між 401 та 500 місцем. "Хвальоний" КНУ ім. Шевченка взагалі 1201-1500.

Цього разу так саме, але вже позиція інша - 801-100. Богомолець, Франка, Харківський авіаційний, Львівська політехніка, НАУ... - 1500+

Безумовно, війна впливає. Наприклад, за показником % іноземних студентів того разу в СумДУ було 24%, а зараз лише 16%.

Але... В кращих університетах світу є дві функції - навчання та дослідження (наука). У нас же наука виведена з університету і нею займаються в академіях наук, що є неправильним. Світові рейтинги оцінюють внесок університету в науку, у т.ч. По ідеї, що треба зробити: закрити академії наук, а дійсні дослідницькі групи приєднати до університетів, а зекономлені кошти на академіях наук, їхньому майні – направити на гранти для досліджень.

Виграють усі: університети отримають дослідницькі центри, які привертатимуть увагу потенційних студентів та аспірантів; вчені ресурси на дослідження; Україна підніметься в рейтингах університетів світу; кошти платників податків ефективніше використовуватимуться. Програють лише бюрократи з НАН України.

Нагадаємо, портал "Коментарі" писав, що студентам-бюджетникам доведеться відпрацьовувати державі два роки за спеціальністю.