"Щелепи" з підсвічуванням: відкриті три види незвичайних акул (ФОТО)

Раніше вчені нічого не знали про біолюмінісцентність цих акул

Морські біологи з Національного інституту водних і атмосферних досліджень вперше виявили у чорній акули, яка мешкає в глибоководній зоні океану, біолюмінесценцію - здатність світиться.

Дослідники біля східного узбережжя Нової Зеландії знайшли три види акул: чорну (Dalatias licha), саме вона є рекордсменом по "світінню" серед хребетних, а також чорнобрюху (Etmopterus lucife) і південну акулу-ліхтар. Вони були відомі науці, але до 2020 року вчені не знали про те, що ці види акул можуть світитися в темряві.

Річ у тому, що ці акули мешкають в глибоководній зоні океану (від 200 до 1000 метрів), куди практично не проникає сонячне світло. У темряві у них світяться ділянки на череві, боках і спинних плавцях. Меншим водним організмам (медузам, кальмарам) біолюмінесценція допомагає маскуватися від хижаків на тлі світлої поверхні води. А ось у глибоководних акул немає природних ворогів, дослідники припускають, що ця здатність дозволяє їм висвітлювати дно для пошуку здобичі.

Відзначимо, що чорні акули не представляють небезпеки для людини, оскільки живуть занадто глибоко. Але вони є об'єктом комерційного рибальства через м'ясо, шкіру та жир печінки.

Нагадаємо, що на західному узбережжі Індії рибалці вдалося виловити 15-сантиметрове дитинча акули, у якого була рідкісна аномалія - дві голови. Чоловік її сфотографував і відпустив маленького хижака назад в море.

Раніше видання "Коментарі" повідомляло, що в індонезійській провінції Східна Нуса-Тенггара двоє рибалок виявили акулу з "людським обличчям".