Російську мову у школах заборонити не можна – нардеп

Через прагнення України вступити у ЄС забороняти російську мову у школах повністю неможливо

Голова освітнього комітету Верховної Ради Сергій Бабак став одним із співавторів закону про "українськомовне освітнє середовище". Чим він відрізняється від минулого, запропонованого секретарем комітету Наталею Піпою, він повідомив в інтерв’ю "Українським новинам".

За словами Бабака, основними відмінностями нового проєкту Закону "Про внесення змін до деяких законів щодо використання мови в освітньому процесі" (реєстр. № 13072) від попереднього проєкту Закону "Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища в закладах освіти" (реєстр. № 12086) є те, що новим законопроєктом уточнюється право на використання поряд з державною мовою мови відповідної національної меншини у закладах освіти, де є класи (групи) з навчанням мовами національних меншин, які є офіційними мовами Європейського Союзу, як в освітньому процесі, так і під час інших форм взаємодії здобувачів освіти у приміщеннях і на території суб'єкта освітньої діяльності.

Крім того, новим законопроєктом надається право особам, які здобувають чи здобували повну загальну середню освіту іншою мовою, отримувати завдання роботи зовнішнього незалежного оцінювання у перекладі відповідною мовою (крім завдань із навчальних предметів / курсів мовного компонента та історії України).

"Враховуючи прагнення України до вступу до Європейського Союзу, а також рекомендації Венеціанської комісії та вимоги окремих держав-членів ЄС, ми не можемо в освітньому законодавстві встановити пряму заборону щодо використання мов корінних народів та національних меншин України, у тому числі щодо російської мови, як у освітньому процесі, так і під час перерв у школах. Інакше така норма буде розглядатися як дискримінаційна, і може ускладнити наш рух до Європейського Союзу", – зазначає нардеп.

Разом з тим, Сергій Бабак відмічає, що є позитивна тенденція, коли батьки відмовляються від того, аби їхня дитина вивчала російську мову. Так, наприклад, у річному звіті Уповноваженого із захисту державної мови "Про стан дотримання Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" у 2023 році" зазначено, що у 2023/2024 році кількість школярів, що вивчали російську мову як окремий предмет, скоротилася в 5 разів - до 768, і лише у 3-х закладах загальної середньої освіти вивчалася російська мова як окремий предмет.

"Процес дерусифікації загальної середньої освіти не пов'язаний зі зміною нормативно-правової бази чи з адміністративним тиском, а є реакцією українського суспільства на воєнні злочини та геноцид, вчинений російською федерацією проти українського народу", – додає голова освітнього комітету.

Нагадаємо, раніше портал "Коментарі" писав, що депутати пропонують заборонити використовувати російську мову в освітньому процесі.