ЗМІ: "борець з корупцією" може виявитися організатором афери в лісовій галузі:
Громадський активіст і відеоблогер, котрий нібито бореться зі зловживаннями в лісовій індустрії, насправді став організатором однієї з найбільших корупційних схем у цій галузі.
Особу, яка тривалий час публічно позиціонувала себе як викривач корупції у лісовій галузі, підозрюють у залученні до схеми незаконного збагачення в цій сфері, свідчить журналістське розслідування, опубліковане "5 каналом".
Йдеться про Данііла Маландія — підприємця, блогера та
голову біржового комітету "Сумської ресурсної біржі". Колишній
чиновник і медійно активний "борець з корупцією", як стверджують журналісти, рокамии міг будувати схему через систему псевдобірж, які використовувалися для заниження
цін на державну деревину та її продаж через фіктивні аукціони.
За інформацією журналістів, Маландій нібито створив мережу пов’язаних компаній, які "перемагали" у закритих торгах, де терміни подання заявок свідомо обмежувалися. Деревина продавалася на 40–65% дешевше ринку, що призвело до мільярдних втрат для держбюджету. У 2021 році вони становили щонайменше 729 млн грн, а загальний обсяг збитків, за оцінками — до 11,8 млрд грн.
Заданими ЗМІ, співучасником схеми називають бізнес-партнера Миколу Яковлєва, а також брата фігуранта — Тимофія Маландія, який координував роботу з лісгоспами. В архівах журналісти знайшли листування, що можуть свідчити про змови, маніпуляції результатами торгів та тиск на конкурентів.
Для прикриття діяльності використовували благодійний фонд
і публічну активність у ЗМІ, що створювало позитивний образ серед громадськості
й чиновників.
Попри низку судових рішень — від Сумського окружного суду
до Верховного, включно з рішенням Касаційного суду від 10 грудня 2024 року, що
відмовив у відкритті провадження, — Маландій досі не поніс реального покарання.
Хоча проти нього відкрито кримінальні провадження, а діяльність стала предметом
розгляду Антимонопольного комітету та НКЦПФР, він продовжує ігнорувати
виконання рішень судів.
Портал "Коментарі" писав, що У Львові зловмисники за допомогою сайтів, які імітували сайти реальних фінансових установ, викрали з рахунків українців 1,6 млн грн, повідомляє Львівська обласна прокуратура.