НАБУ, САП та ВАКС покривають одне одного в порушенні Конституції та законів, – експерт

Експерт пояснив наслідки взаємодії ВАКС та НАБУ

Антикорупційні органи України, зокрема Вищий антикорупційний суд (ВАКС) і Національне антикорупційне бюро (НАБУ), опинилися в центрі скандалу через звинувачення у створенні системи взаємного прикриття. Політичний експерт Олег Постернак заявив, що судді ВАКС нібито порушують закони і навіть Конституцію, а НАБУ та активісти, які фінансуються з грантів, допомагають їм уникати відповідальності.

"Судді ВАКС навчились ігнорувати та порушувати Конституцію за допомогою НАБУ і ґрантових "наглядачів". Одні прикривають інших. НАБУ та САП закривають очі на те, що судді Вищого антикорсуду можуть незаконно збагачуватись та купувати лакшері авто і нерухомість. За це вимагають від них безвідмовної підтримки своїх забаганок. Поруч з ними – професійні ґрантові активісти, які через наглядові ради навчились впливати на судову систему в обхід Конституції", – зазначив Постернак.

Активісти, які фінансуються міжнародними партнерами, за словами експерта, впливають на судову систему через наглядові ради. Вони першими взяли під контроль Вищу Раду Правосуддя (ВРП), яка мала б стежити за дотриманням закону, але натомість, як стверджує Постернак, захищає "своїх" і карає "незручних".

"Про рішення ВРП в юридичній спільноті ходять легенди. Наприклад, свіжим скандалом стала публічна заява судді Апеляційної палати ВАКС Панкулича. Він на повному серйозі заявив, що "людина, яку розшукують, немає ніяких інших прав, окрім права повернутись і сісти у в’язницю". Тобто лише одним рухом ВАКС показує своє ставлення до Конституції України. На це б мала відреагувати ВРП. Але там лише висловили легке занепокоєння, покаравши трійку суддів за грубе порушення права на захист простим попередженням", – написав експерт.

На думку Постернака, ВРП давно контролюється активістами, такими як Роман Маселко. Він неодноразово підтримував суддів, яких звинувачували у корупції, і навіть сам потрапив у скандал, придбавши дорогу нерухомість, нібито за гроші дідуся.

"За дивним збігом обставин, саме Маселко обзавівся нерухомістю за мільйони, які йому дісталися від дідуся-пенсіонера. Саме такі, як Маселко, а не норми права сьогодні визначають порушників серед суддів. Діють за принципом: своїм – окрема думка, конкурентам – закон", – повідомив Постернак.

За словами експерта, така ситуація не лише послаблює судову систему, але й шкодить міжнародному іміджу України. Кожного разу, коли країна просить фінансову або військову допомогу, донори нагадують про необхідність реальної боротьби з корупцією.

Постернак попереджає, що така система перетворює антикорупційні органи на "касту недоторканних", які живуть розкішним життям, не боячись відповідальності. Якщо ситуація не зміниться, це може призвести до серйозних наслідків як для внутрішньої стабільності, так і для співпраці з міжнародними донорами.

“В якийсь момент легше буде ліквідувати їх всіх одним махом, ніж навести лад. Дуже сподіваюся, що до цього не дійде", – підсумував експерт.

Нагадаємо, що за даними соціологів, судовій владі, до якої належить Вищий антикорупційний суд, не довіряють 72% українців.