Великодній понеділок: традиції, заборони та кого потрібно обов'язково облити водою

За народними віруваннями вода наступного дня після Великодня стає цілющою

Понеділок Пасхального тижня у народі ще називають Пасхальний, або Світлий понеділок. Церква за новоюліанським календарем також відзначає священномученика Януарія, мученика Феодора з Пергії, святителя Максиміана – патріарха Константинопольського.

У народних традиціях Великодній понеділок – це поливальний понеділок. Народне свято містить у собі традицію обливання водою одне одного. За народними віруваннями, вода наступного дня після Великодня стає цілющим. Тому вважається, що такий обряд має цілющу силу. Колись для наших пращурів традиція мала сенс духовного очищення.

В Україні ця забава найбільше полюбилася серед молоді, особливо хлопцям. Цього дня вони обливали дівчат. Вважалося, що якщо якусь дівчину не обіллють водою, значить, її в селі не поважають.

Особливо ця традиція прижилася на західній Україні. у наші дні Поливальний понеділок перетворився на день веселощів та розваг. Молодь та діти співають гаївки, танцюють та грають у традиційні святкові ігри.

Наші пращури помітили, якщо у цей день погода хороша, то й осінь буде такою. Якщо ллє дощ – літо буде вологим, якщо сонячно – літо буде спекотним. Якщо не чути співу птахів у цей день, то чекай на швидке повернення заморозків.

Якщо говорити про те, що не можна робити 21 квітня, то Великодній тиждень – дуже святковий період для всіх віруючих, тому традиційно цими днями не займаються важкою фізичною роботою, не прибирають у домі та не стирають білизну. Церква не схвалює, якщо у Великодній понеділок: сумують та плачуть; сваряться і лихословлять; ображаються або ображають будь-кого; відмовляють комусь у прощенні чи допомозі.

Не варто й постити цього святкового дня. Вважається, що в понеділок після Великодня можна планувати заручини.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Великдень у 2005 році: як змінилася ціна на продукти за 20 років.