Тепер родини з дітьми можуть розраховувати на сімейних медсестер: деталі

Сімейні медсестри надаватимуть комплексну медико-соціальну допомогу сімʼям з дітьми до чотирьох років безпосередньо в них удома

16 січня 2025 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило оновлений порядок та періодичність проведення медичних оглядів дітей удома та в медичних закладах. Новий порядок уніфікує підхід до медичного спостереження за дітьми від народження до чотирьох років за програмою "Турбота з народження вдома". Ці зміни спрямовані на покращення надання комплексної медико-соціальної допомоги дітям до чотирьох років, щоб кожна дитина отримала кращий старт у житті.

Програма "Турбота з народження вдома" передбачає, що родини з дітьми отримуватимуть підтримку медичних працівників з питань імунізації, грудного вигодовування, харчування, позитивного батьківства та раннього виявлення ризиків порушень розвитку. Затвердження нової процедури відбулося після запуску за підтримки ЮНІСЕФ у 2023-2024 роках програми, яка мала позитивний вплив на здоров'я та соціальне благополуччя дітей та сімей.

"Доступ до якісних медичних послуг — важливий елемент Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року, схваленої Урядом торік. У перші роки життя дитини важливо надавати їй необхідну медичну допомогу, а батькам — ґрунтовну інформацію про здоровʼя і харчування дитини, гігієну, вакцинацію, запобігання нещасним випадкам тощо. Для того, аби забезпечити це, Міністерство охорони здоровʼя України затвердило оновлений порядок та періодичність проведення профілактичних медичних оглядів дітей. Зокрема, передбачені домашні візити сімейними медсестрами. Вдячні нашому стратегічному партнеру ЮНІСЕФ за допомогу у підготовці медичних працівників, аби вони могли якісніше надавати послуги для сімей з дітьми", — зазначив Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

Програма "Турбота від народження вдома" передбачає, що сімейні медичні сестри здійснюватимуть чотири візити тривалістю від 60 до 90 хвилин додому до сімей з дітьми. Ще шість консультацій із сімейною медсестрою сім’ї з дітьми можуть отримати в медичних закладах після консультації з лікарем.

Щоб підготувати медичних працівників до надання якісних послуг сім’ям з дітьми, ЮНІСЕФ разом із партнерами вже створив 12 тренінгово-ресурсних центрів у семи регіонах України у 2024 році, а саме у Волинській, Львівській, Закарпатській, Чернігівській, Київській, Одеській, Дніпропетровській областях. Ще 10 таких центрів планують відкрити у 2025 році.

У межах пілотної програми медичні сестри вже здійснюють домашні візити у 15 областях, зокрема у прифронтових та віддалених районах, поєднуючи гуманітарні заходи, заходи з відновлення та розвитку. Минулого року понад 40 000 дітей, їхніх батьків та опікунів скористалися послугою домашніх візитів, що їх надали понад 1100 медичних працівників, які пройшли тренінги. Протягом 2025 року програма буде доступною в усіх регіонах України.