Війна, політика і Різдво: чим живе Україна на початку нового року

Чим переймалися українці наприкінці 2024 року та як змінили свої погляди

На третьому році війни українці значно змінили свої погляди до окремих політичний та соціальних подій. При цьому фінансове становище громадян погіршилося, а курс країни більшість вважає хибним.

Про такі настрої українців свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного з 19 по 24 грудня 2024 року ВГО "Передові Правові Ініціативи", повідомляє сайт “Українські новини”. Опитування проводили з усіх регіонах України, за винятком окупованих і прифронтових територій. Також дізналися думку українців у Німеччині, Чехії, Польщі та інших країнах.

За даними дослідження, як повідомляє видання, матеріальний стан багатьох громадян залишається доволі складним: 8,87% опитаних зазначають, що їм не вистачає коштів навіть на їжу. Майже 42% повідомили, що коштів вистачає лише на продукти харчування, але побутові витрати є серйозним викликом.



Навіть в умовах війни українці зберігають традиції - майже 51% громадян повідомили, що планують відзначати Різдво 25 грудня, тоді як майже 19% обрали 7 січня.



Більшість українців вважають ситуацію в країні критичною. Понад 89% респондентів зазначили, що країна рухається у неправильному напрямку, і лише 5,6% оцінюють цей вектор як скоріше позитивний ніж негативний.

Щодо ідеї введення миротворців на територію України, то думки розділилися:

  • 40,3% позитивно ставляться до можливості введення іноземних миротворців у разі припинення бойових дій,

  • 27,2% не вірять у такий розвиток подій,

  • майже 11% - негативно ставляться до ідеї.

Щодо сценаріїв завершення війни, більшість респондентів в Україні, а саме 73,4%, вважають, що Україна повинна йти на мирні переговори, навіть якщо це вимагатиме компромісів. Утім майже 26,6% виступають за продовження війни до повного повернення кордонів 1991 року.

При цьому лише 8,8% респондентів вірять у мир через повну перемогу України з поверненням територій та вступом у НАТО та ЄС. 33,4% готові погодитися на гарантії безпеки від Заходу як основу для завершення конфлікту.

Змінилися і політичні вподобання українців. Лідером президентських рейтингів наразі є Валерій Залужний із підтримкою 24,29%. На другому місці — Володимир Зеленський – 16,07%, а на третьому - Юлія Тимошенко, яку підтримують 12,62% респондентів.



Щодо парламентських симпатій, то першість утримує умовна "партія Залужного", - майже 15,92% голосів. Друге місце - "партія Володимира Зеленського" - майже 13,98% симпатій респондентів. "Батьківщині" Тимошенко симпатизують 11,96% опитаних.

Нагадаємо, що портал “Коментарі” писав про сценарій переобрання Зеленського.