Тисяча Зеленського: чи може держава отримати доступ до усіх ваших даних
Чи дійсно «Зимова єПідтримка» небезпечна для ваших рахунків
Соцмережі заполонили гучні звинувачення від користувачів, що "тисяча Зеленського" порушує банківську таємницю. Та те, що при оформленні цієї грошової допомоги ви самостійно відкриваєте перед державою всі свої банківські рахунки.
Заявку на 1000 грн підтримки від Президента за першу добу подало понад 2,5 млн українців. Як відомо, ці кошти мають перерахувати на спеціальну картку Національного кешбеку. Одне з найголовніших занепокоєнь — чи отримає держава доступ до вашої банківської таємниці і якщо так, то у яких межах?
Що таке банківська таємниця
Банківська таємниця охоплює конфіденційну інформацію, яку банк отримує під час обслуговування клієнтів. Сюди входять дані про джерела надходження коштів, їх суми, видатки, а також будь-які операції з рахунками чи картками. Закон "Про банківську таємницю" суворо регулює доступ до цієї інформації — ні держава, ні податкова служба не можуть отримати її без вашого відома чи рішення суду.
Проте картка Національного кешбеку має свої особливості, які дозволяють державі моніторити використання виділених коштів:
- на картку не можна самостійно переказувати гроші чи надсилати їх на інші рахунки;
- кошти з картки можна витрачати лише на визначені державою напрямки (наприклад, на освіту, спорт чи медицину);
- встановлено ліміт кешбеку — не більше 3 000 грн на місяць.
Картка відкривається безкоштовно у банках-партнерах проєкту через портал "Дія".
Грошові кошти, зараховані на спеціальний рахунок Національний кешбек, можуть бути використані до 31 січня наступного бюджетного періоду. Наприклад, гроші, накопичені в 2024 році, можуть бути використані до 31 січня 2025 року.
Програма діятиме до 31 грудня 2025 року.
Чи порушує картка Національного кешбеку банківську таємницю
Для отримання допомоги, українці під час оформлення картки Національного кешбеку надають згоду на передачу деяких своїх персональних даних і тих, що належать до переліку банківської таємниці. У Міністерстві економіки запевняють, що це абсолютно безпечно, тоді як деякі експерти стверджують, що держава отримуватиме "надто багато інформації" і відстежуватиме всі доходи та витрати громадян, що згодом може обернутися не на їхню користь.
"Тут немає розкриття банківської таємниці. Тобто людина погоджується з тим, що вона передає цю інформацію для нарахування кешбеку. "Дія" цю інформацію використовує, щоб нарахувати кешбек. Вони її не зберігає, не передає цю інформацію нікуди далі. Немає ніяких підстав вважати, що ця інформація буде використана для якихось інших потреб, аніж нарахування кешбеку. І коли людина погоджується з тим, що вона надає картку в програму, вона погоджується саме з тим, що інформація передається виключно для того, щоб нарахувати кешбек", – розповіла заступниця міністра Надія Бігун.
"Держава не має на меті цією програмою змусити споживачів ділитися якоюсь інформацією. Це вже аж занадто складно з точки зору, що у держави такі далекосяжні плани", – додала вона.
"Слово і діло" переглянуло договір відкриття поточного рахунку для приєднання до програми кешбеку та пропонує подивитися, на що надають дозвіл користувачі.
Щоб з'ясувати умови договору для відкриття спеціального рахунку, журналісти "Слово і діло" подали запит на відкриття картки у ПриватБанку.
Як йдеться у договорі, банк зобов'язується відкрити клієнту поточний рахунок зі спеціальним режимом використання та емітувати картку для отримання державної грошової допомоги (кешбеку) за купівлю товарів українського виробництва. Відкриття рахунку та випуск платіжної картки не тарифікуються.
В умовах йдеться, що підписанням даної заяви клієнт дає банку "дозвіл на здійснення аналітики за платіжними операціями за поточними рахунками клієнта з емісією платіжної картки, які відкриті в банку, та номери яких за стандартом IBAN зазначено в системі Приват24, а також за поточними рахунками з емісією платіжної картки, які можуть бути відкриті в майбутньому".
Також клієнт, погоджуючись на договір, надає банку дозвіл "на розкриття інформації, що становить банківську таємницю щодо платіжних операцій за всіма чинними поточними рахунками з емісією платіжної картки та зокрема за поточними рахунками з емісією платіжної картки, які можуть бути відкриті клієнтом у майбутньому, третім особам, що визначені в постанові КМУ".
Рахунок забороняється використовувати для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. У разі зміни повноважень особи на право розпоряджатися рахунком клієнт зобов'язаний негайно повідомити про це банк у письмовій формі.
Умови договору може бути змінено. Банк повинен надати клієнту пропозиції щодо зміни суттєвих умов договору "способом, що дає можливість встановити дату відправлення повідомлення" – електронною поштою, в онлайн-додатку, повідомленні в месенджері – не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати такої зміни.
Зміни до договору починають діяти з дати, зазначеної у повідомленні. Клієнт може з ними не погодитись та розірвати договір без будь-якої плати за це.
Навіщо державі доступ до цих даних
Основна причина — забезпечення прозорості програми та запобігання корупційним ризикам. Оскільки Національний кешбек фінансується з державного бюджету, влада повинна переконатися, що кошти використовуються за призначенням. Наприклад, для нарахування кешбеку за покупку українських товарів необхідно знати, де і як витрачені гроші.
Головний ризик полягає в передачі частини фінансових даних державним органам. Хоча це стосується лише обмеженого обсягу інформації, важливо розуміти, що підписання згоди на передачу даних — обов’язкова умова участі у програмі.