Платні камери в українських СІЗО: вигідний проєкт чи дискримінація

Омбмудсмен України Людмила Денісова називає таку ініціативу дискримінацією

Пілотний проєкт Міністерства юстиції України про платні камери в СІЗО був запроваджений ще у 2020 році. Ініціатори тоді пояснювали, що ідея є економічно вигідною для країни, адже дозволить суттєво наповнювати бюджет за рахунок грошей, оплачених громадянами за перебування у платних камерах.

Однак омбмудсмен України Людмила Денісова вважає інакше. Уповноважена Верховної Ради з прав людини називає таку ініціативу дискримінацією та вже подала позов до окружного адміністративного суду щодо цього проєкту. Про це вона розповіла у програмі "Донбас PRIME".

Людмила Денісова пояснює, що українські СІЗО наразі не підготовлені для впровадження подібних проєктів. Адже решта камер у слідчих ізоляторах не відповідають жодним міжнародним нормам.

Громадяни, які там перебувають, утримуються в нелюдських умовах і не мають навіть можливості нормально поспати. Тоді як ті, хто має змогу заплатити за камеру, знаходяться у хороших комфортних умовах.

Денісова додала, що в усьому світі неналежне утримання громадян у камерах вважається катуванням.

"Я вважаю, що все ж таки це дискримінація, коли одні, якщо мають гроші та фінансові можливості, знаходяться у слідчих ізоляторах в інших умовах, ніж ті, які по черзі сплять", - підкреслила омбудсмен.

Уповноважена стверджує, що спершу в українських СІЗО потрібно навести порядок у всіх камерах, зробити ремонти та організувати гідні умови згідно з Факультативним протоколом до Конвенції проти катування і за всіма іншими конвенціями.

Денісова додала, що тільки забезпечивши рівні та комфортні умови для всіх, можна створювати платні камери зі зручностями для тих, хто може це оплатити.

Раніше видання "Коментарі" писало про Лук'янівське СІЗО, яке відремонтували за 60 тисяч гривень. Відремонтована камера в ізоляторі є безкоштовною, вона розрахована на 22 особи.