Вивчай історію: ТОП-10 найпопулярніших українських фільмів про козаків
Усі фільми описують реальні події, описані в історичних зведеннях
Зібрали 10 фільмів про українських козаків, які розкривають та показують значний епізод української історії. У нашій добірці є такі шедеври, як польський екшн "Вогнем і мечем", українська комедія "Зникла грамота", фантастична драма "Молитва за гетьмана Мазепу" та сучасний фільм-казка "Пекельна хоругва, або Різдво козацьке".
Богдан Хмельницький
Режисер: Ігор Савченко
Історична драма, 1941
Дія відбувається у 1648 році, коли Україна перебуває під впливом Речі Посполитої. Складна ситуація примушує козаків покликати гетьмана Богдана Хмельницького проти польської шляхти. Цей фільм виконував свої пропагандистські функції в період гітлерівсько-сталінського поділу Європи і став одним із рідкісних радянських фільмів, які торкаються теми козацтва.
Зникла грамота
Режисер: Борис Івченко
Комедія, 1972
Цей фільм про козаків вирізняється своїм незвичайним гумористичним підходом. Знята 1972 року, картина тривалий час залишалася без свого глядача. Знята за мотивами оповідання Гоголя, нам показали історію про пригоди козака Василя, який мав би доставити грамоту від гетьмана російській цариці.
Гетьманські клейноди
Режисер: Леонід Осика
Історична драма, 1993
Цей фільм, що ґрунтується на повісті Богдана Лепкого "Крутиж", розповідає про боротьбу за гетьманські клейноди після смерті Богдана Хмельницького. Режисер Леонід Осика особливо уважно передав деталі, автентичність споруд та костюмів того часу, створивши переконливу історичну драму.
Вогнем і мечем
Режисер: Єжи Гоффман
Історична драма, 1999
У XVII столітті у Речі Посполитій під проводом Богдана Хмельницького відбуваються повстання запорозьких козаків. Фільм описує кохання шляхтича Яна Скшетульського та Олени Курцевич на тлі військових подій. "Вогнем та мечем" став другим у списку найдорожчих польських фільмів.
Чорна Рада
Режисер: Микола Засєєв-Руденко
Історична драма, 2002
Перш ніж "Чорна Рада" стала повнометражним фільмом тривалістю 2,5 години, це був серіал, який вперше виходив на екрани телебачення в 2000 році. Задум у режисера Миколи Засєєва-Руденка виник ще в 1997 році. Фільм тісно пов'язаний із оригінальною версією роману Пантелеймона Куліша та розповідає про події у складний період української історії — часи Руїни. Смерть Богдана Хмельницького веде до боротьби за гетьманську владу між Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким, а політичні інтриги, зради та несподівані спілки ведуть до найвищої точки — Чорної Ради 1663 року.
Молитва за гетьмана Мазепу
Режисер: Юрій Іллєнко
Історична драма, 2002
Цей фільм заснований на фантасмагоричних снах історії, розповідаючи про кривавий бенкет трьох великих привидів європейської культури: Петра I, Карла XII та Гетьмана Мазепи на полі Полтавської битви 1709 року. Прем'єра відбулася на 52-му Берлінському кінофестивалі у 2002 році. Фільм викликав інтерес не лише своєю історичною сюжетною лінією, а й внесенням покращень у звук та додаванням коментарів режисера, що розповідають про історичний контекст та створення фільму. Лариса Брюховецька охарактеризувала цей фільм як "стрічку, яка претендує на створення міфології", а The Washington Post підкреслив, що фільм починає національний діалог про те, що означає бути українцем у країні, яка стала незалежною лише 11 років тому.
Мамай
Режисер: Олесь Санін
Драма, 2003
"Мамай" - українсько-кримськотатарська версія Ромео та Джульєтти. Фільм розповідає про козака-втікача, що закохався в гарну кримськотатарську жінку, яка врятувала його від смерті. Олесь Санін, режисер фільму, використав два народні перекази — українську думу "Про трьох братів азовських" та кримськотатарську оповідь "Пісня дервіша про доблесних мамлюків" як основу для сюжету. Зйомки тривали лише 24 дні, і в 2003 році фільм був представлений на премію Оскар у категорії "Кращий художній фільм іноземною мовою", ставши другим українським кінотвором, висунутим на Оскар.
Богдан-Зиновій Хмельницький
Режисер: Микола Мащенко
Історична драма, 2006
Епічний фільм "Богдан-Зиновій Хмельницький" знімали сім років. Проект, що спочатку замислювався як 24-серійний серіал, розпочав свій шлях з випуску першої серії "Збараж", яка була представлена в 2002 році на МКФ "Молодість". Через фінансові труднощі ідею серіалу було скасовано, і замість нього було змонтовано односерійний фільм. Цей фільм також фокусується на гетьмані Богдана Хмельницького під час Національно-визвольної війни українського народу проти польської шляхти. Окрім історичних подій, увага приділяється особистому життю Богдана Хмельницького, його коханню та зрадам у стосунках із Мотроною Чаплинською.
Пекельна хоругва, або Різдво козаче
Режисер: Михайло Костров
Містика, 2019
Козаки багато років захищали український народ, і тому всі їхні гріхи прощаються, і жодної козацької душі нема в пеклі. Однак він вирішує змінити цей порядок і укладає парі з апостолом Петром. Йому хочеться зловити й утримати в себе найкращого й найсміливішого козака на ім'я Семен до Різдва. Але як впоратися з хлопцем, який не піддається диявольським спокусам та погрозам? Фільм є незвичайним симбіозом часів Запорізької Січі та фентезійного сюжету, що робить його унікальним у контексті кінематографії про козацтво.
Толока
Режисер: Михайло Іллєнко
Історична драма, 2020
Фільм "Толока", під режисурою Михайла Іллєнка, розкриває традиційний український підхід до будівництва будинку, залучаючи родичів, сусідів та навіть усе село. Головна героїня протягом усього сюжету стикається з різними труднощами, які руйнують її будинок, але на кшталт багатьох поколінь українців вона наполегливо піднімає його з руїн. Час життя української хати короткий – від однієї війни до іншої. Завдяки толоці Катерина має місце, де вона зустрічає свого довгоочікуваного коханого. Традиція толоки робить кожну українську хату не просто житлом, а центром громади і ніколи не дає їй опинитися "на краю". "Толока" не лише екранізація балади Тараса Шевченка "Та Катерина має хату на помості", а й переказ 400-річної української історії у формі сюрреалістичної притчі. Ідея фільму зародилася в умах творців ще у 1960-х роках, але лише у 2013 році почалися зйомки, і лише у 2020 році картина побачила світ.