Захід не припиняв переговори з РФ останні два роки: про що йшов діалог

За інформацією Reuters, переговори про великий обмін ув'язненими Заходу та РФ тривали понад два роки

Переговори між Заходом та Росією, які призвели до великого обміну ув'язненими 1 серпня 2024 року, насправді розпочалися понад два роки тому. Як інформує портал "Коментарі", про це повідомляє "Reuters", з посиланням на власні джерела.

За словами американських чиновників, росіяни були готові до переговорів протягом кількох місяців після затримання американської баскетболістки Брітні Грінер у Росії у лютому 2022 року.

Вони неодноразово зверталися до Вашингтона з пропозицією обміняти Гринер і колишнього морського піхотинця США Пола Уїлана, засудженого в РФ за шпигунство, в рамках угоди про звільнення російського кілера Вадима Красікова. Однак американці не вважали цю пропозицію серйозною, оскільки Красіков відбував довічне ув'язнення в Німеччині.

На початку року радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся зі своїм німецьким колегою Єнсом Плетнером, щоб спробувати з'ясувати, як укласти угоду для звільнення Уїлана. Гринер обміняли у грудні 2022 року на торговця зброєю Віктора Бута.

Державний секретар Ентоні Блінкен також розмовляв з міністром закордонних справ Німеччини Аннеленою Бербок у кулуарах зустрічі в Японії 17 квітня 2023 року. Вони запропонували новий поворот – якщо німці звільнять Красікова, то отримають натомість російського опозиціонера Олексія Навального.

У березні 2023 року у Росії затримали ще одного громадянина США – репортера WSJ Евана Гершковича. У жовтні 2023 року Алсу Курмашову, російсько-американську журналістку "Радіо Свобода", затримали та врешті-решт заарештували.

Після цього, за словами американського чиновника, Вашингтон зробив Москві ще одну пропозицію щодо обміну, яка не включала Красікова. Воно було відхилено.

Президент США Джо Байден зателефонував канцлерові Німеччини Олафу Шольцу 16 січня цього року, запросивши його на зустріч у Білому домі, де питання ув'язнених мало бути головним на порядку денному. США та Німеччина досягли попередньої домовленості про угоду, що включала Красікова.

16 лютого 2024 року Навальний помер в арктичній колонії. Так Сполучені Штати втратили частину угоди, яка приваблювала німців.

Наприкінці квітня Байден направив Шольцу листа, в якому описав складну потенційну угоду. У червні Шольц, схоже, був готовий схвалити німецьку частину операції – Красіков буде звільнено, що дасть старт багатоетапному обміну ув'язненими.

Вашингтон передав свою нову пропозицію Москві, а потім почав чекати, після чого з Росії почали надходити обнадійливі сигнали: почалися, а потім прискорили судові процеси над Гершковичем і Курмашовою.

Два тижні тому адміністрація Байдена отримала офіційне повідомлення про те, що Росія готова ухвалити угоду.

Читайте також на порталі "Коментарі" - велика угода та обмін з Росією: Шольц зробив заяву.