В Україні повернули електронне декларування, але без важливої правки: про що це говорить
Підсумкове рішення Ради викликало невдоволення у партнерів, з якими текст був узгоджений заздалегідь
Верховна Рада 5 вересня проголосувала за повернення до електронного декларування в цілому. При цьому було провалено важливу правку про негайне відкриття реєстрів, на чому акцентували представники Центру протидії корупції, закликаючи президента ветувати цей варіант закону. Керівник фракції "Слуга народу" у парламенті Давид Арахамія спробував пояснити, що означає частковий провал голосування. І навіть запевняв, що чиновники, депутати можуть добровільно відкривати свої декларації для загального огляду. Але ситуація явно неоднозначна. Навіщо ВР проголосувала саме такий варіант повернення до е-декларування? Яка ймовірність, що законопроект буде переголосовано? Що взагалі можна сказати про ситуацію із декларуванням в Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Ситуацію можуть залишити на якийсь час у підвішеному стані
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін зазначає, що низка пунктів, які нардепи змінили (уточнивши питання з тим, хто має декларуватися з підприємств публічного права; чи потрібно декларувати майно, якщо ти вже в одному місці його вказав і так далі) нічого принципово не змінюють у логіці процесу. Але їхнє рішення, що реєстр декларацій буде відкритий для загального доступу не раніше ніж через рік – може стати серйозним каменем спотикання, вважає експерт.
Втім, уточнює він, ситуацію можуть залишити на якийсь час у підвішеному стані. Щоб подивитися на реакцію і українського громадянського суспільства, і закордонних партнерів.
Ми чудово розуміємо, що маса чиновників у декларації не включають далеких родичів, на яких вішають активи
Співзасновник Українського інституту майбутнього та Центру економічного відновлення Анатолій Амелін поділився таким коментарем:
Водночас, наголошує експерт, якщо ми будуємо правове суспільство та хочемо жити в рівних умовах, ВСІ громадяни України мають брати участь у процесі декларування доходів. Воно має бути максимально просте, автоматизоване. І це зніме питання щодо походження коштів у багатьох, упевнений Анатолій Амелін.
Але зараз, продовжує експерт, громадяни не готові до тотального декларування. По-перше, тому що це викликає певні складнощі (потрібно виділити час, заповнити декларацію, не всі це вміють, не всі хочуть, не всі готові відповідати). По-друге, як показують опитування, щонайменше 40% зарплат в Україні сплачуються в конверті.
Читайте також на порталі "Коментарі" - які очікування від візиту Блінкена до Києва – що обговорюватиметься.