Українців попередили про невідворотній сценарій: потрібно готуватися вже зараз

Потенційне наближення спеки влітку призведе до суттєвого дефіциту

Існує ймовірність, що в Україні знову повернуться погодинні відключення електроенергії — найбільший ризик припадає на липень і початок серпня. Про це повідомив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко в ефірі одного з телеканалів. За його словами, наразі ситуація залишається контрольованою, оскільки не спостерігається екстремальної спеки, а енергосистема тримається.

"З дев’яти атомних енергоблоків п’ять працюють, ще чотири перебувають у ремонті. Це суттєво, але поки спека не настала, ми справляємось", – зазначив експерт.

Омельченко нагадав, що минулого літа, особливо в червні та липні, в Україні вже вводилися жорсткі графіки погодинних відключень — у деяких регіонах, зокрема в Києві, світло вимикали по 8–12 годин на добу.

Водночас за словами аналітика, ситуація дещо покращилася: частину енергетичних об'єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів, уже вдалося відновити. Тому, якщо не буде нових масованих атак, масових відключень світла можна буде уникнути.

Додатковим позитивним фактором є активне будівництво сонячних електростанцій — завдяки їм у денний час, особливо навесні та влітку, в енергосистемі спостерігається надлишок електроенергії. Однак увечері, коли зростає споживання, може виникати дефіцит, адже СЕС не працюють на повну потужність після заходу сонця.

"Навантаження на систему зростає, а частина атомних блоків ще не повернулися в роботу. Тож ризики є. Це не означає, що обов’язково будуть відключення, але в окремі спекотні дні, особливо в липні – на початку серпня, можуть діяти погодинні графіки, якщо не вдасться компенсувати дефіцит імпортом електроенергії", – підсумував Омельченко.

Раніше "Коментарі" писали, що в Україні вже влітку можуть повернутися графіки відключення світла через очікуваний дефіцит електроенергії. Як пояснив народний депутат і член Комітету з питань енергетики Сергій Нагорняк, причина полягає у планових ремонтних роботах на енергоблоках атомних електростанцій.