Україна офіційно долучилася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду

У будівлі суду в Гаазі вже встановили синьо-жовтий прапор України поряд із прапорами інших держав-учасниць МКС.

Україна офіційно стала 125-ю державою, яка приєдналася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). З 1 січня 2025 року країна набуває статусу повноправного члена МКС, отримуючи всі права, якими володіють інші держави-учасниці. Серед них – можливість брати участь у виборах, вносити пропозиції щодо змін та поправок до статуту, а також голосувати за бюджет суду. Про це повідомляє "Укрінформ".

У будівлі суду в Гаазі вже встановили синьо-жовтий прапор України поряд із прапорами інших держав-учасниць МКС.

“З 1 січня 2025 року Україна стає повноправним учасником Римського статуту, отримуючи всі відповідні права й обов’язки, включно з правом голосу на виборах суддів, прокурора та його заступників, а також під час затвердження бюджету чи змін до статуту”, – розповів речник МКС Фаді ель-Абдалла.

Він наголосив, що цей крок є значущим для міжнародного кримінального права, адже Україна матиме вплив на його розвиток. Також ель-Абдалла висловив надію, що український приклад спонукатиме інші держави приєднатися до МКС.

“Ми розраховуємо, що ратифікація Україною Римського статуту стане важливим сигналом для інших країн. Це демонстрація довіри до МКС, яка сприятиме глобальній боротьбі з безкарністю і побудові справедливішого світу”, – зазначив він.

На запитання щодо можливості участі України у виборах суддів МКС, речник пояснив, що Україна тепер має право висувати своїх кандидатів. За його словами, для обрання судді необхідно відповідати ряду критеріїв, включно з досвідом у міжнародному чи кримінальному праві та кваліфікацією для найвищих судових посад у рідній країні.

Також серед вимог – володіння однією з двох офіційних мов МКС (англійською або французькою), що є обов’язковим, хоча знання обох мов буде перевагою.

Ель-Абдалла висловив сподівання, що Україна активно братиме участь у роботі МКС, висуваючи кандидатів на ключові посади та сприяючи збільшенню українських представників у структурі суду.

Портал "Коментарі" раніше писав, що, вже колишній глава МЗС України Дмитро Кулеба відреагував на ратифікацію Римського статуту та заявив, що тепер Україна ще більш ефективно працюватиме у сфері міжнародного правосуддя, зокрема і щодо притягнення до відповідальності Росії за її злочини