У світі з’явиться нова країна: що відомо про історичну угоду Франції

Франція погодила створення нової держави у Тихому океані. Нова Каледонія зможе видавати паспорти, однак буде залишатися частиною Франції.

Франція та Нова Каледонія оголосили про досягнення історичної політичної угоди, яка передбачає створення нової держави. Після 10 днів переговорів сторони домовилися, що заморська територія Нова Каледонія отримає власний статус, при цьому залишаючись частиною Франції.

12 липня у Франції було підписано угоду про створення нової країни під назвою Нова Каледонія. Цей компроміс покликаний покласти край десятиліттям політичної напруги, включаючи сплески насильства, останній з яких у 2023 році призвів до 14 загиблих та економічних збитків у 2 мільярди євро.

13-сторінкова угода передбачає створення "Держави Нова Каледонія", яка буде закріплена у Конституції Франції. Введено можливість надання громадянства Нової Каледонії з можливістю його поєднання з французьким. Дозволено право голосу на архіпелазі після 10 років проживання на ньому, а також фінансову програму відновлення від Франції, зокрема модернізацію нікелевої промисловості.

Угоду ще мають затвердити обидві палати французького парламенту, а у 2026 році її винесуть на референдум жителів Нової Каледонії.

Угода стала результатом заклику президента Емманюеля Макрона до переговорів між прихильниками єдності з Францією та корінним населенням канак, яке виступає за повну незалежність. Протягом десятиліть у Новій Каледонії з населенням понад 270 000 осіб точилося протистояння між нащадками французьких колоністів та корінним народом.

"Архіпелаг збереже статус у складі Франції, а каледонці залишаться французами. Більше жодних референдумів не планується, окрім того, який підтвердить цю угоду", - підсумував угоду депутат Ніколя Мецдорф, який виступає проти незалежності.

Між 2018 і 2021 роками на архіпелазі відбулося три референдуми про незалежність, але всі вони завершилися відмовою. Останній був бойкотований прихильниками незалежності.

Ця нова угода дозволяє обом сторонам залагодити конфлікт з поступками з обох сторін. Франція утримує формальний контроль, але визнає політичну ідентичність та автономію території. Натомість Нова Каледонія отримує ширшу міжнародну суб’єктність, адже інші держави зможуть визнавати її окремою країною.

Нова Каледонія - це заморське володіння Франції з особливим статусом, розташоване у південно-західній частині Тихого океану між Австралією та Новою Зеландією. Економіка Нової Каледонії значною мірою залежить від видобутку нікелю та фінансових дотацій від Франції. Хоча це французька територія, корінні жителі активно відстоюють свою культуру та права.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що у Європі може утворитись нова країна через діяльність проросійського лідера.

Також "Коментарі" писали, що в Європі планують створити нову державу, яка стане найменшою у світі.