Кремль уже підтвердив розмову із Байденом, уточнивши, що ініціатором виступила саме американська сторона
Президенти Росії та США Володимир Путін та Джо Байден з ініціативи американської сторони планують провести телефонну розмову у суботу, 12 лютого. Вона відбудеться після закликів США, Японії та низки країн ЄС до своїх громадян швидше покинути Україну на фоні загрози російського вторгнення. Вторгнення, яке, за даними США, може відбутися вже наступного тижня. До чого можуть (і чи можуть) домовитися Байден і Путін? Які тут загрози та можливості є для України? Чи так невідворотне вторгнення, як про це повідомляють західні ЗМІ?
Світу можуть оголосити про вирішення "Нової карибської кризи" та досягнення компромісу з питань безпеки
Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов наголошує, що телефонна розмова Байдена та Путіна відбудеться на піку інформаційної кампанії про неминучість великого російського вторгнення.
"Найімовірнішим підсумком розмови стане оголошення про вирішення "Нової карибської кризи" та досягнення компромісу з питань безпеки. Захід може підтвердити свої поступки щодо розміщення наступальних озброєнь у Східній Європі та повернути у місця постійної дислокації ті контингенти, які передислоковані на східний фланг НАТО. Росія також заявить про відведення військ від українського кордону та виведення підрозділів із Білорусі після закінчення навчань", – прогнозує експерт.
За його словами, у пакеті домовленостей є місце і для певних рішень з боку України.
"Російська сторона наполягає на швидкому виконанні політичної частини Мінських угод. Водночас у численних переговорах із західними лідерами президент Зеленський пояснив, що будь-які рішення Україна прийматиме відповідно до своїх національних інтересів. Форсована реінтеграція може дати внутрішньополітичні ризики. Тому пріоритетом для України є стійке перемир'я й обмін утримуваними особами, – зазначає Ігор Попов. – Є всі шанси, що таку позицію України не лише почуто, а й враховано".
Концентрація військ навколо українських кордонів, на жаль, збільшує ризики провокацій, тому можливість бойових зіткнень залишається досить високою, вважає він.
"Особливо небезпечною є ситуація на лінії зіткнення на сході, – впевнений експерт. – Тому Україна розробляє плани реагування, зміцнює боєздатність Збройних сил, формує підрозділи територіальної оборони. Усі дії у сфері військової безпеки – це аргумент для дипломатів у переговорах. Під час цього протистояння Україна вже змогла отримати від країн Заходу те озброєння, яке багато років не надавалося. Численні зустрічі високого рівня дали можливість у деталях обговорити питання співпраці, у тому числі сформувати пропозиції щодо інтеграції та відновлення окупованих територій. Україна готова до будь-якого варіанту розвитку подій, але докладає всіх зусиль для мирної розв'язки з огляду на наші національні інтереси".
Підвищення ставок призведе до двох варіантів
Народний депутат України VI та VII скликань, голова Центру дослідження політичних цінностей Олександр (Олесь) Доній наголошує, що Росія – агресор не лише стосовно України, а й за своєю суттю. Особливо за влади Путіна.
"Отже, небезпека була і є, – каже він. - Біда в тому, що останні пів року РФ грає на підвищення ставок і можливості вторгнення. А, як показав досвід Сирії, що агресивніше діє РФ, то більше з нею готові спілкуватися західні лідери. Нагадаю, що перед участю військ РФ у конфлікті у Сирії Путін був фактично витіснений з основних міжнародних майданчиків (G 7, G 20). Він був у своєрідному дипломатичному вакуумі. І, коли деякі аналітики запевняли, що для РФ "прокол" втягуватися в сирійський конфлікт, що це економічні та людські втрати (і ці втрати, дійсно, були), я вказував, що таке підвищення агресивних ставок з боку РФ робиться для примусу Заходу до діалогу. Так воно і сталося. Під час військового втручання Росії у ситуацію в Сирії – з нею сіли за стіл переговорів. Аналогічне ми бачимо й досі. Максимально почастішали контакти між Західним світом і РФ".
Але блеф, зазначає Олександр Доній, не може тривати вічно. І теоретично, на жаль, це підвищення ставок, схоже, призведе до двох варіантів.
Перший – здача інтересів України.
"Примусом нас до виконання Мінських угод, підписаних сім років тому з ініціативи Порошенка та Путіна. А це для нас проблема. І добре, що нинішня влада відмовляється йти на ці умови, вносити зміни до Конституції. Адже це фактично означало б приєднання України до ОРДЛО, а не навпаки", – наголосив експерт.
Другий варіант – Росія розпочинає агресивні дії.
"Це не буде відкрите вторгнення з атаками на Харків і Київ. Адже якщо проаналізувати російську пресу, вона пише про т.зв. "громадянську війну в Україні". Тобто, небезпека може бути на лінії зіткнення у Донецькій і Луганській областях, – прогнозує Олександр Доній. - Що теж може бути сильним ударом. Обидва ватажки створених РФ квазіутворень – Пушилін (т.зв. "ДНР") і Пасічник (т.зв. "ЛНР") стверджують, що Україна готується до наступу. У тому ж стилі ведуть мовлення російські ЗМІ, низка російських політиків. Тобто, спеціально створюється тло для можливих провокацій. А загострення може призвести, наприклад, до обстрілу Маріуполя, який дає до 5% ВВП в український бюджет".
На думку експерта, дестабілізація ситуації у районі лінії зіткнення дозволить РФ показати, що вона готова до максимально агресивних дій. При цьому з формального погляду російські війська не переходили б межі, а діяли під прикриттям із боку ОРДЛО.
"Сподіваюся, все це розуміють і наші західні союзники, – наголошує Олександр Доній. – І для України важливий будь-який дипломатичний тиск на Кремль із боку Західного світу. А реально здійснити такий тиск зараз можуть лише США та Великобританія. Тому що Франція та Німеччина займають більш стриману позицію. Тож чергові телефонні переговори між Байденом і Путіним для України дуже важливі як стримувальний фактор для російської агресії".
Читайте також раніше на порталі "Коментарі" – у МЗС розповіли, яку гру затіяла Росія з виїздом з України російських дипломатів.