Україні варто ретельно проаналізувати всі "за" і "проти", щоб захистити свої національні інтереси перед підписанням такого документа
У вівторок під час зустрічі з журналістами президент України Володимир Зеленський заявив, що США запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій. Сьогодні ж нардеп Ярослав Железняк опублікував у себе в Телеграм низку пунктів нібито цієї самої угоди, яка, за словами парламентаря, абсолютно невигідна Україні і в ній немає й слова про гарантії безпеки США. За словами Железяка, американці можуть отримати контроль над усіма викопними в Україні (нафтою, газом), як тими, що вже є, так і новими. При цьому управління здійснюватимуть 5 осіб, 3 із них від США з повним правом вето. Нардеп наголошує, що не уявляє, як цей документ може бути ратифікований парламентом. Чи не виглядає так, що США не залишають нам вибір у ситуації, що склалася? Що означатиме для України ця угода, якщо вона буде підтримана? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Можливості України для маневру обмежені
Політолог Володимир Цибулько вважає, що угода щодо корисних копалин між Україною та США, якщо вона відповідає опису Железняка, може призвести до втрати контролю над ресурсами, посилення економічної залежності та політичних ризиків.
"Чи залишають США Україні вибір? Ситуація виглядає так, що через війну та потребу в підтримці можливості України для маневру обмежені, але остаточний вибір залежить від переговорів та рішення українського уряду й парламенту. Водночас інформація з неофіційних джерел може бути неточною, тому для повної оцінки потрібні офіційні деталі угоди. Україні варто ретельно проаналізувати всі "за" і "проти", щоб захистити свої національні інтереси перед підписанням такого документа. Для нас важливо, щоб Зеленський не дозволяв собі жодних майнових оборудок з надрами в обхід парламенту", – прокоментував експерт.
Зраду розганяти передчасно
Політолог, кандидат філософських наук Олександра Решмеділова так прокоментувала дану тему:
"Треба розуміти, що ситуація з перемовинами має делікатний характер. З однієї сторони, якщо ми говоримо про майбутні домовленості, які мають бути вигідними чи невигідними Україні, проконтролювати цю вигоду нам важко. Якщо ця угода буде повністю прозора і опублікована на суспільний загал – це надасть перевагу нашому ворогу. З цього виникає запитання: як українці можуть зрозуміти, наскільки вона вигідна? Наприклад, має бути доступ у народних депутатів. Бо народні депутати мають мандати, які надали їм самі ж українці, тобто делегували їм повноваження на прийняття рішень. Якщо ми говоримо, що ця угода має бути ратифікована парламентом і той вважає, що вона є невигідною для України, вона просто не проходить ратифікацію".
Політолог говорить, що на зараз йде процес підготовки цих домовленостей. Немає ніякого укладання угод, тому що все одно має бути рішення, яке має бути прийнято органами влади. Тому має бути в принципі якась дискусія.
"Щодо українців, яких будуть запитувати чи не будуть запитувати, то наразі мова не йде про, наприклад, референдум з цього питання чи ще якісь моменти, де громадяни можуть озвучити свою позицію. Щодо можливого розгляду цієї угоди парламентом, то є зараз проблеми з голосуванням по різних питання. Не по всіх питаннях знаходяться потрібні 226 голосів. Тому перемовини мають вестися. З іншої сторони, Україна хоче гарантії безпеки. Чи є щось в цій угоді про гарантії? Чи можуть США їх нам надати? Чому в управлінні корисними копалинами громадяни США мають право вето і так би мовити "золоту акцію" на прийняття рішень, а не українці? Всі ці питання наразі досить риторичні", – зазначила Олександра Решмеділова.
Підсумовуючи експерт зазначила, якщо депутати сигналізують про невигідність угоди, має бути розуміння предмету, але, в той же час, не варто забувати, що на широкий загал ця угода все одно не винесеться. Адже вона має закритий характер для того, щоб не давати перевагу ворогу.
"Тому ситуація непроста. Але в той же час треба розуміти, що якщо раптом ця угода не буде підписана, то це не стане катастрофою. Вже не перший раз її підписання відкладається. І будуть в такому разі шукатися альтернативні шляхи і пошук гарантій, стільки часу, скільки на це буде потрібно. Зокрема, якщо гарантії безпеки не можуть надати США, треба шукати інші шляхи та домовлятися з іншими державами, які готові будуть розглянути це питання. Тому це питання в процесі і зраду розганяти передчасно", – підсумувала Олександра Решмеділова.
Читайте також на порталі "Коментарі" - екс-глава МЗС назвав справжню причину, чому РФ вимагає відміни санкцій в обмін на мир.