"Спроба перекласти проблеми на хвору голову": у МЗС прокоментували скарги Сійярто щодо транзиту газу
У МЗС підкреслили, що основною причиною проблем на енергетичному ринку Європи є Росія, яка десятиліттями використовувала енергоресурси як інструмент шантажу.
Заява Угорщини щодо призупинення Україною транзиту газу Росії є спробою перекласти проблеми на іншу сторону, а не вирішувати їх по суті. Про це йдеться в повідомленні Міністерства закордонних справ України на його офіційній Facebook-сторінці.
7 січня глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що рішення України припинити транзит російського газу через свою територію створило проблеми для Європейського Союзу. Він наголосив, що через це ціни на газ в Європі значно зросли через нібито штучне скорочення постачань та блокування певних маршрутів.
У Міністерстві закордонних справ України звинуватили Сійярто в маніпуляціях і політичних спробах вплинути на внутрішню аудиторію. Вони також нагадали, що, згідно з Європейською комісією, рішення України щодо припинення транзиту газу не призвело до негативних наслідків для енергетичної безпеки ЄС.
У МЗС підкреслили, що основною причиною проблем на енергетичному ринку Європи є Росія, яка десятиліттями використовувала енергоресурси як інструмент шантажу, намагаючись підірвати енергетичну безпеку європейських держав. Водночас вони зазначили, що ера залежності Європи від російських енергоресурсів швидко наближається до свого завершення.
Відомство додало, що інші країни Європи знайшли альтернативи для забезпечення своїх потреб в енергоносіях, отримуючи постачання з США та Близького Сходу. Однак, за винятком Угорщини та Словаччини, які продовжують зберігати свою залежність від Росії.
"Якщо для Угорщини важливіше зміцнювати Росію, а не ЄС і США, то це варто відверто визнати", – йдеться в заяві МЗС.
Також зазначається, що Україна готова зайняти своє місце в ЄС та НАТО, якщо Угорщина вирішить відмовитись від європейського шляху на користь співпраці з СНД або ОДКБ.
1 січня 2025 року Україна призупинила транзит газу Росії через свою територію, і країни ЄС були готові до цього кроку. Вони можуть отримувати необхідні обсяги газу альтернативними шляхами. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова транспортувати газ до Європи за умови, що він не є російським.
Портал "Коментарі" вже писав, що Україна спростувала інформацію Словаччини щодо відмови від участі у тристоронніх переговорах з Європейським Союзом та словацькою стороною про транзит російського газу. Посол України в Євросоюзі Всеволод Ченцов прокоментував це для видання Politico.