Трамп все ще вірить, що зможе досягти позитивного результату у питанні припинення війни в Україні за перші 100 днів свого президентства
Переговори про припинення вогню та загалом закінчення війни, які так широко анонсувалися і які мали відбутися сьогодні в Лондоні на рівні глав МЗС, несподівано відклали. Рівень делегацій знизили на фоні повідомлень ЗМІ про "мирний" план Вашингтона, який передбачає визнання Криму російським та заморожування фронту. На цьому фоні з'явилася нова заява віце-президента США Джей Ді Венса про те, що Вашингтон припинить посередництво між Росією та Україною щодо припинення війни, якщо не отримає позитивної відповіді на свої пропозиції. Що стало справжньою причиною зриву переговорів? Чи може це стати точкою неповернення, коли США все ж таки вийдуть з переговорного процесу? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Трамп надто багато поставив на кон
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі зазначив, що реальна причина зриву переговорів полягає у вимогах визнати Крим російським, що суперечить Конституції України. Ця ж вимога не може бути прийнята нашими європейськими партнерами, тому що це є порушенням і регіональної безпеки, і світового порядку в цілому.
"Крім того, ця вимога відкриває вікно можливостей для інших гравців зміщувати кордони та починати нові конфлікти. Крім того, таке питання може мати більш, ніж серйозні наслідки для політичного майбутнього Володимира Зеленського. Тому ці умови з самого початку були нереалістичними. Я не думаю, що це вже зараз стане точкою неповернення і те, що заплановано візит спецпредставника Трампа Віткоффа до Москви – яскраве підтвердження того, що переговори продовжуватимуться. Напевно, у Москві обговорюватиметься так званий "план Б", можливі компроміси. Адже, найімовірніше, українсько-європейська сторона передала свої пропозиції. Відповідно, ці пропозиції повезе Віткофф до Москви. Якою буде реакція Кремля, поки що невідомо, але говорити про те, що переговори вже зараз завершилися – зарано", – зазначив експерт.
Максим Ялі також вважає, що зрив цього раунду переговорів не зможе стати приводом для того, щоб США вийшли із переговорного процесу.
"Трамп занадто багато поставив на кон і як мінімум, як і раніше, сподівається, судячи з його заяв, що угода буде досягнута і він встигне досягти позитивного результату за перші 100 днів свого президентства. Щоправда, мало шансів, що йому вдасться вкластися в цей дедлайн. Справді, можливо, США переключать свою увагу на Іран, на новий трек. Там теж вже розпочалися переговори. Відповідно, американці взаємодіятимуть з Росією, зокрема, і щодо Ірану. Просто на якийсь час можуть припинити свої посередницькі послуги і почекають. США можуть припинити надавати нам військову допомогу. І лише тоді, коли ситуація на фронті стане помітно гіршою, також запропонувати Зеленському укласти угоду, але вона, вірогідно, буде вже на гірших умовах. У цьому плані ми бачили приклад із угодою щодо корисних копалин", – зазначив політолог.
Максим Ялі також вважає, що підписання чи непідписання угоди з корисних копалин стане серйозним маркером. Якщо США не підпишуть її, тоді це вже буде справді своєрідним "червоним прапором" і сигналом про те, що Вашингтон може самоусунутись принаймні з цього треку переговорів.
Час працює на Україну
Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній вважає, що Україна продемонструвала власну суб'єктність, показавши, що за рахунок Києва не вдасться вирішити власні "хотілки". Відтак сенс зустрічі в Лондоні абсолютно відпав.
"Щодо погроз США вийти з переговорного процесу, то виникає перше риторичне запитання: і, що!? Якщо США таким чином припинять рятувати Росію, то це тільки плюс. Час працює на Україну. Ціна на нафту падає. Сама економічна політика Дональда Трампа, яка спрямована на перезапуск американської економіки, в першу чергу, б'є по Росії. Його атаки на Китай також б'ють по Росії. Так що тут Україна нічого не втрачає", – зазначив експерт.
За його словами, нервова реакція перших осіб США на те, що заявляє Володимир Зеленський якраз говорить про те, що частково те, що озвучується у західних ЗМІ про визнання Криму російським й інші моменти відповідає дійсності.
"Якщо США хочуть піти по найлегшому шляху, щоб врятувати Росію, то це проблема Вашингтона, а точно не Києва. Україні якраз цікаво, щоб з Росією щось сталося дуже погане. І така тенденція є. Американці не можуть одночасно вирішити дві задачі. Першу – перезапустити американську економіку, що автоматично означає падіння ціни на нафту. І другу – врятувати Росію. Я думаю, що керівництво нашої держави вже зрозуміло цю американську дилему", – прокоментував Тарас Загородній.
Читайте також на порталі "Коментарі" – Європа проти мирного плану Трампа щодо України: які пункти викликали лють партнерів.