Широкомасштабний наступ та знову мобілізація: експерти оцінили ймовірність
Росія не ризикне піти на відкрите вторгнення, але провокації можуть бути
Видання Politico опублікувало супутникові знімки, які підтверджують нещодавні повідомлення The Washington Post про те, що Росія знову концентрує війська та військову техніку на кордоні з Україною. Про що говорить те, що відбувається? Як слід реагувати? На ці та інші питання в ексклюзивному інтерв'ю порталу "Коментарі" відповіли наші експерти.
Поки що не слід говорити, що ми стоїмо на межі війни і що потрібно почати мало не тотальну мобілізацію
Генерал армії України, ексглава Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж вважає, що Росія продовжує підвищувати ставки у відносинах з Україною у протистоянні з НАТО.
На його думку, росіяни не просто концентрують війська біля наших кордонів. Вони проводять маневрування. Проводили навчання у Білорусі – залишили частину війська там. Проводили навчання на своїх західних кордонах (тобто біля російсько-українського кордону), залишили частину військ і техніки там. І ця концентрація справді збільшується. Ціль – показати, що РФ готова до радикальних військових дій. Але із застереженням – що це лише у відповідь на якісь дії НАТО в Україні. Формування тут нових баз, розміщення нових центрів, баз (у тому числі військово-морських), поява нових видів озброєння та техніки (а нам уже три транші надали, включаючи "Джавелін"). Отже, Росія пояснює свої дії лише як кроки у відповідь.
Але, заспокоює Микола Маломуж, за даними нашої військової розвідки, стратегічної розвідки – реальної концентрації військ у кількості, достатньому для завдання удару – немає. Маневрування є, якесь збільшення – є. І це фіксується супутниками, зокрема американськими. Але навряд чи варто говорити, що РФ готується до широкомасштабної воєнної операції, вважає генерал.
Він упевнений, що в ситуації, що склалася, треба об'єктивно оцінювати обстановку, контролювати переміщення російських сил і коштів біля наших кордонів. І не піддаватись на провокації. Адже РФ може використати будь-який привід, будь-яке зіткнення, щоб розшити зону бойових дій.
До розв'язання питань щодо пуску газу по "Північному потоку-2" наступу точно не буде
Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко впевнений: знімки та інформація, які з'явилися, свідчать про те, що Росія продовжує "кошмарити" Україну, щоб домогтися якихось поступок у Мінському процесі й не лише.
Але якщо перші "Харківські угоди" дозволили залишитися в Криму російському Чорноморському флоту (і це гірко нам поринуло у 2014), то тепер в України в обмін на збільшення транзиту, на подачу газу, вимагатимуть політичних поступок, насамперед по Донбасу.
Зазначимо, що українське оборонне відомство заперечує оприлюднену The Washington Post публікацію про те, що РФ збільшує свій військовий контингент біля наших кордонів.