Що чекати від "Рамштайну-4" – чому у Путіна так схвилювалися новими постачаннями союзників

На даному етапі війни ЗСУ найбільше потребують більшої кількості РСЗВ HIMARS, а також нових систем протиповітряної оборони

У середу, 20 липня, відбудеться четверта зустріч у форматі Рамштайн (міністри оборони країн НАТО, а також партнерів і союзників) щодо підтримки України на тлі російської агресії. Експерти розповіли виданню "Коментарі" про важливість цього заходу та що очікування від нього.

Чекаємо на позитивні новини про постачання Україні далекобійних ракет

Політолог, співзасновник консалтингової компанії Good Politics Максим Джигун зазначає, що для України ця зустріч, серед іншого, важлива тим, що ми розраховуємо на приєднання до формату "Рамштайн" нових країн.

"Раніше вони, можливо, надавали нам допомогу, але робили це не публічно. А нам важливо знову та знову підтверджувати, що цивілізований світ – з нами. Що він єдиний у підтримці України у протистоянні російській агресії. Що союзників у нас значно більше, ніж нейтральних держав чи тих одиничних країн, які підтримують Росію. Не може війна у центрі Європи сприйматися нейтрально. Нам важливо переконувати дедалі більше країн підтримувати нас. Причому, не лише словом, а й ділом. Включно з військовою підтримкою", – пояснює політолог.

На його думку, ключовий момент цієї зустрічі (яка цього разу пройде в онлайн форматі) – домовленості щодо постачання Україні далекобійних ракет до реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) HIMARS, а також нових систем протиповітряної оборони.

"Усі вже побачили, наскільки ефективними на полі бою є ті самі HIMARS, як вміло їх використовують українські військовослужбовці. Але для нас дуже важливо мати не лише заряди, що б'ють на 80 км, а й ті, що можуть вдарити на 300 км. Це дозволить ЗСУ взяти під вогневий контроль території далеко за лінією зіткнення. Що може критично вплинути на перебіг війни (у позитивному для України ключі) та на швидкість повернення тимчасово окупованих територій, – зазначає Максим Джигун. – Сподіваюся, що позитивна новина, про яку говорив міністр оборони України Резніков у контексті спілкування зі своїм американським колегою Остіном, стосується постачання саме далекобійних ракет. Хотілося б сьогодні в рамках "Рамштайн-4" дізнатися, яка кількість цих ракет, а також терміни їхнього постачання в Україну".

Крім того, продовжує експерт, сьогоднішня зустріч дає можливість українській стороні відзвітувати не лише про ефективність використання західних озброєнь, а й контроль за цим використанням. Наголосити на нашій чесності, прозорості та готовності підтвердити, що ми все використовуємо за призначенням.

"Тож тут вистачає і дипломатичних моментів, – каже політолог. – Формат "Рамштайн" – це не суто військові заходи. І ми можемо (і повинні) надсилати максимальну кількість меседжів, які зміцнюють цивілізований світ у необхідності більше і краще допомагати Україні, наближаючи перемогу над російським агресором".

Стоїть гостро питання про так званий щит, який дозволить нам краще захищатися від стратегічних бомбардувальників та кораблів РФ, що випускають ракети

Експерт аналітичного центру Kyivstratpro Тарас Семенюк зазначає, що зустрічі у форматі, який отримав назву від американської військової бази в Німеччині (там відбулася перша з них 26 квітня), вже стали доброю традицією.

"Міністри оборони країн НАТО та союзників, партнерів під час таких зустрічей обговорюють нові постачання озброєння та боєприпасів в Україну для протидії російській агресії. Також йдеться про фінансову допомогу нашій країні", – каже Тарас Семенюк.

За його словами, спочатку партнери мали побоювання щодо того, яке західне озброєння передавати ЗСУ – і чи передавати.

"Але оскільки українці максимально швидко освоюють нові зразки озброєння та ефективно його використовують, немає сумніву, що ми продовжимо отримувати все необхідне. І навіть інтенсивніше, – вважає експерт. – Думаю, сьогодні йтиметься про надання більшої кількості зброї та боєприпасів, насамперед, про артилерію, РСЗВ, засоби ППО. Адже нам важливо не лише знищувати склади супротивника, а й максимально убезпечити своє небо від ракетних ударів. Питання стоїть про так званий щит, який дозволить нам краще захищатися від російських стратегічних бомбардувальників та кораблів, що випускають ракети. Ну і, власне, перехід на натовські стандарти озброєння – це переформатування ЗСУ у стратегічному сенсі".

Читайте також на порталі "Коментарі" - президент РФ Путін назвав причину, чому він не зустрінеться з президентом України Зеленським.