Рецепти 12 страв на Різдво: чим порадувати рідних та здивувати гостей

Традиційно святкування Різдва починають в переддень зі Святвечора

На Різдвяний святвечір за традицією на столі мають бути 12 пісних страв, набір яких може всіляко варіюватися. Кутя – найголовніша страва різдвяного столу, без якої не обійтися. З неї починається Святвечір, кутю залишають на столі для “частування” предків і саме вона якнайкраще зберігає традиції.

Відомий український кухар та ресторатор Євген Клопотенко поділився в мережі своїм рецептом куті. Він рекомендує просто помити зерно, залити холодною водою і варити на помірному вогні протягом 30-40 хвилин. За його словам, цього достатньо, щоб пшениця була готовою, а зернята водночас залишалися пружними та не розвареними. Для того, щоб приготувати кутю від Євгена Клопотенка, вам знадобиться:

350 г пшениці;

50 г волоських горіхів;

50 г родзинок;

50 г запареного маку;

1 ч. л. лимонної цедри;

2 ст. л. лимонного соку;

мед за смаком.

Помиту пшеницю залийте водою та варіть 30 хвилин після закипання. На 350 г пшениці вам знадобиться 1,4 л води, тобто співвідношення має бути 1:4. Якщо любите більш розварену кутю, варіть трохи довше. Викладіть у миску 50 г маку та залийте окропом на 15 хвилин, потім злийте воду. Запарений мак розітріть у макітрі чи ступці. Подрібніть 50 г волоських горіхів. До великої миски викладіть зварену пшеницю і додайте подрібнені горіхи та мак, всипте 50 г родзинок і додайте мед до смаку. Натріть у миску лимонної цедри та вичавіть лимонний сік до смаку. Це додасть куті трохи кислинки та неймовірного цитрусового аромату. Добре все перемішайте та додайте теплої води чи узвару до бажаної консистенції готової страви.

Звісно ж, окрім куті, обов'язковим для різдвяного столу є узвар. Це дуже простий і водночас смачний напій. Ви можете зварити його просто з сухофруктів, а можете додати йому трохи смаку за допомогою розмарину, як у рецепті від Євгена Клопотенка. Цей напій якнайкраще підійде до будь-якого столу – і святкового, і буденного.

Для приготування узвару вам знадобляться:

500 г сухофруктів (яблука, груші, сливи);

2-3 ст. л. цукру;

4 гілочки розмарину;

холодна вода.

Сухофрукти добре промиваємо. Викладаємо до каструлі та заливаємо холодною водою. Доводимо до кипіння, додаємо цукор за власним смаком. Знімаємо з вогню і додаємо гілочки розмарину. Закриваємо кришкою та даємо настоятися.

А ще різдвяний стіл можна прикрасити імбирно-медовим печивом. Готують його на свято Святого Миколая і на Різдво. До речі, його можна робити будь-якої форми.

Ще одна пісна страва, яку часто можна побачити на різдвяному столі – тушкована капуста. Щоб підкреслити її смак, до неї можна додати сушені гриби, тоді вона стає ще більш смачною та ароматною.

Ще одна символічна страва – пісний борщ. У багатьох регіонах України ця страва є обов’язковою для різдвяного столу, майже як кутя.

А ще на Різдво традиційно готували пісні вареники, найчастіше з капустою, бо вона завжди була в кожному домі. Ці вареники готуються навіть з квашеною капустою. Змащені олією та заліплені гарними косичками, вони здатні прикрасити ваш святковий стіл. Якщо не встигли заготувати в сезон, можна придбати їх на базарі чи в магазині та приправити до смаку оцтом, ароматною олією і кільцями цибулі.

Дві основи пісного меню – гриби й капуста. Вони поєднуються в чудову страву – пісні голубці з рисом і білими грибами. Страва виходить неймовірно ароматною та ніжною на смак, не поступаючись класичній версії.

В деякі дні різдвяного посту дозволяється риба, як і у Святвечір. Короп по-єврейськи –- хоч оригінально й польська страва, стала популярною і в нас. Адже ця риба насичена спеціями, що пахнуть зимовими святами. У продовження рибної тематики радимо й рецепт вимоченого в молоці оселедця. Таку техніку вимочування використовують доволі часто, щоб зробити смак риби ніжнішим. Подавати такий оселедець радимо з відвареною картоплею та кільцями цибулі.

Поряд з капустою та коренеплодами в зимових стравах часто фігурує квасоля. Її легко зберігати, а страви з неї поживні й корисні – це гарний замінник м'яса. Тож страви з квасолі готували й до різдвяного столу, зокрема тушковану з овочами.

Солодощі також були невіддільною частиною різдвяного застілля. Окрім медівників, дуже часто готували пампухи з варенням на дріжджовому тісті.

Читайте також на порталі "Коментарі" - різдвяні табу: чого категорично не можна робити в святий день