"Реакторів не буде, і плану Б теж": чому Київ провалив переговори з Болгарією
Міненерго і "Енергоатом" не мають альтернативи стосовно закупівлі реакторів у Болгарії
Проєкт завершення будівництва третього й четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС опинився під загрозою через неузгодженість та відсутність чіткої стратегії з боку Міністерства енергетики та компанії "Енергоатом". Про це в коментарі УНІАН заявив Геннадій Рябцев, провідний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень.
"Це свідчення того, що ні в Міненерго, ні в "Енергоатома" немає продуманого плану дій. Жодної альтернативи на випадок відмови від болгарських реакторів вони не мають", – зауважив експерт, коментуючи новину про рішення віцепрем’єра Болгарії не продавати обладнання Україні.
Рябцев підкреслив, що, якщо офіційних документів від Софії Київ не отримував, українська сторона має звернутися за роз'ясненням та поінформувати суспільство про подальші кроки.
"Верховна Рада ухвалила відповідний закон, а виходить, що на рівні міністерства й "Енергоатома" немає навіть базової домовленості з болгарською стороною", – додав він.
Також Рябцев згадав, що "Енергоатом" має підписані меморандуми з низкою компаній, зокрема американською Westinghouse. Ця компанія вже виявляла зацікавлення у проєктуванні реакторів для нових блоків на українських АЕС.
"Йдеться лише про меморандум щодо можливої участі у будівництві п’ятого й шостого енергоблоків. Але, цілком імовірно, що американці зацікавляться й добудовою третього та четвертого. З ними треба вести активні переговори", – підсумував фахівець.
Портал "Коментарі" писав, що Болгарія відмовилася від планів продати Україні два атомні реактори, які планувалося використати для добудови Хмельницької АЕС. Своє рішення уряд країни пояснив прагненням розвивати власну атомну енергетику в умовах нестабільності на енергетичному ринку.