Путін поїде до Стамбулу на переговори лише за однієї умови: кого очікує непростий вибір

І Путін і Зеленський своїми ініціативами намагаються поставити один одного на переговорну розтяжку, загнати в переговорну пастку

Після обміну пропозиціями припинити вогонь з 12 травня та зустрітися на переговори у Стамбулі 15 травня, як українська, так і російська сторони опинилися у непростому становищі. Чому це так – видання "Коментарі" розбиралося вивчивши думки експертів.

Трамп зараз є головною рушійною силою навколопереговорної інтриги

Відомий український політолог Володимир Фесенко вважає, що у пропозиції Володимира Зеленського про особисту зустріч в Стамбулі є суто тактичний сенс.

"Зараз ми бачимо різке загострення тактичної боротьби навколо мирних переговорів. І путін і Зеленський своїми ініціативами намагаються поставити один одного на переговорну розтяжку, загнати в переговорну пастку. Зеленський різко піднімає переговорні ставки. Якщо путін відмовиться, значить він не хоче переговорів, значить він може виглядати програвшим в очах Трампа. Хоча, як все це сприймає Трамп, це ще велике питання", – зазначив експерт.

Що ж до того, чи поїде путін до Стамбула, то на думку політолога, це станеться тільки в тому випадку, коли про це його особисто і наполегливо попросить президент США Дональд Трамп. І саме Трамп зараз є головною рушійною силою навколопереговорної інтриги. Він вже анонсував свій наступний пост у Social Truth як історичний. Зробимо поправку на його схильність все перебільшувати, але саме президент США опосредковано буде впливати на подальший розвиток ситуації навколо стамбульських переговорів.

Єдиною правильною реакцією України є дотримання заяви П'ятьох про посилення тиску на окупантів

Український блогер, політичний оглядач Сергій Марченко вважає, що заява Дональда Трампа про те, що Україна повинна негайно погодитися на пропозицію путіна провести перемовини в Стамбулі без припинення вогню є не просто ідіотською, а проросійською.

"Цей наказ Зеленському з Вашингтону прямо протирічить заяві лідерів України, Великої Британії, Франції, Німеччини та Польщі про необхідність повного і беззастережного припинення вогню з 12 травня, яка була ухвалена на зустрічі лідерів держав у Києві. Нагадаю, що європейські лідери цією заявою висунули путіну ультиматум, в разі невиконання якого, проти Росії мали бути застосовані нові санкції саме на енергетичний сектор. Пропозиція путіна про перемовини у Стамбулі відкидає цей ультиматум, бо не передбачає припинення вогню з 12 травня. Таким чином, своєю заявою про необхідність негайних переговорів з росіянами у Стамбулі, Трамп прямо підтримує окупантів і відкидає ультиматум наших європейських союзників путіну", – зазначив експерт.

За його словами, тепер вже Україна опинилася перед непростим вибором: чи президент України обере дотриматися домовленостей з надійними європейськими союзниками для того, щоб покарати окупантів, які відкинули пропозицію про припинення вогню з 12 травня без всіляких умов? Чи Зеленський обере догодити Трампу, зневажити сильну політичну заяву європейських лідерів та поїхати на перемовини у Стамбул, де Україні знову будуть пропонувати капітуляцію? Це дипломатична задача із зірочкою. Бо, з одного боку, нам, звичайно, дуже хочеться журавля в небі – знову залучити на свою сторону Сполучені Штати Америки як найсильнішу країну світу і свого союзника. З іншого боку, адміністрація Дональда Трампа вже не один раз показала, що вона не може бути надійним союзником і може розвернути свою політику на 180° просто тому, що так захотілося Трампу. А пошук прихильності Трампа за рахунок ігнору заяви лідерів Європи може зіпсувати відносини із єдиними нашими реальними союзниками у Європі, з якими ми пов'язані спільними безпековими інтересами.

"Я не знаю, яке рішення обере Зеленський, але в тій ситуації яка зараз склалася, я обрав би синицю у руці і хай не таких потужних, але надійних і передбачуваних, партнерів. Єдиною правильною реакцією України я вважаю дотримання заяви П'ятьох про посилення тиску на окупантів і не вести з ними ніяких перемовин до настання тривалого перемир'я терміном не менше 30 днів", – зазначив Сергій Марченко.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Путін у сказі: як Зеленський здійснив "дипломатичний гамбіт".