Продаж СК "Країна": екс-зять Черновецького Супруненко купує компанію з вагомою знижкою
Рішення у справі продажу фінансової установи має ухвалити НБУ
Питання щодо продажу СК "Країна" поки не вирішено. Однак, як стало відомо “Коментарі. UA” із власних джерел, компанія обійдеться ексзятю Черновецького Супруненку у третину від власного капіталу "Країни". Відповідно до рейтингу страхових компаній Insurance top з капіталу за 1 півріччя 2023 року СК "Країна" займає 19 позицію з власним капіталом у розмірі 143 млн 889 грн. Тобто Супруненко сплатить за компанію 47 млн 963 грн.
І тут виникає два головних питання – ціна та ділова репутація продавця.
Щодо першого – заниження вартості об'єкта (значно нижче реальної ціни) може свідчити про намагання "зекономити" на сплаті податків під час війни. Тобто будуть спричинені прямі збитки бюджету країни.
А ось питання ділової репутації значно ширше і теж може завдати значної шкоди. Економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ вважає, що всі корені проблем на фінансовому ринку формуються з неякісного комплаєнсу. А поняття ділової репутації є ключовою частиною комплаєнсу. За його словами, неякісний комплаєнс – це і корупція, і відмивання брудних грошей, конфлікт інтересів, коли власники фінансових компаній використовують їх для мінімізації оподаткування тощо.
Тож ризиків для фінансового ринку, якщо компанія опиниться в руках нечесного гравця, чимало.
Не дивно, що питання продажу страхової компанії ексзятю Черновецького Супруненку викликало чималий резонанс, адже про його діловий “кейс” ЗМІ писали неодноразово. Його разом зі співголовою Блоку Леоніда Черновецького Дмитром Комарницьким підозрювали у розбійному нападі на адвоката Івана Гранцева.
У 2016 році стало відомо, що брати Супруненки здійснили низку дій, за допомогою яких вони приватизувати приміщення у центрі Києва. У 2018 році "Київхліб", який належить В'ячеславу Супруненко, контроль над яким він отримав під час каденції Леоніда Черновецького, переміг у тендері на постачання хліба для шкіл Дарницького району столиці. Втім, перемога була сумнівною, адже чиновники управління освіти райадміністрації, начебто, просто прописували його умови під компанію Супруненка.
Навесні 2023 року стало відомо, що банк "Асвіо", який належить братам Супруненкам, допоміг державному "Укрексімбанку" оскаржити продаж закладеного в держбанку майна збанкрутілого поліграфічного підприємства "Бліц-інформ".
І це далеко не повний перелік “справ” Супруненка. Детальніше про розслідування можна дізнатися за посиланням.
Тож, за словами Олексія Куща, назвати його ділову репутацію бездоганною, буде явним перебільшенням. А саме виходячи з принципів бездоганної ділової репутації як основи якісного фінансового комплаєнсу, на переконання економіста, і має виходити НБУ під час розгляду питання про погодження придбання Супруненком СК “Країна”.
Нагадаємо, що 7 вересня 2023 року АМКУ надав дозвіл на придбання В'ячеславом Супруненком понад 50% акцій АТ "Страхова компанія Країна". Тепер НБУ має остаточно затвердити угоду.
Політолог, медіаексперт Денис Гороховський переконаний, що за цією операцією спостерігають також потенційні іноземні інвестори. Ті, хто про питання репутації знають не з чуток. “Якщо регулятор не затвердить угоду, то це буде дуже чіткий сигнал міжнародним інвесторам - Україна змінилася і готова дотримуватися загальновизнаних етичних норм ведення бізнесу”, - зазначив політолог.
До того ж НБУ раніше вже відмовляв у купівлі фінустанов через комплаєнс. Так, у лютому 2021 року НБУ відмовив Сергію Тігіпку у купівлі "Промінвестбанку".
Тож початок напрямку до загальновизнаних етичних норм ведення бізнесу покладено, далі слово за НБУ.