Підприємства харчової галузі стоять на межі зупинки через ціни на енергоносії
В Україні виробники продуктів харчування працюють зі збитками
Під час пресконференції "Зростання цін на енергоносії – загроза продовольчій безпеці України" представники асоціацій харчової галузі обговорили стан підприємств, що виробляють продукти харчування. Про це написав у Facebook голова наглядової ради компанії "Молочний альянс" Сергій Вовченко.
За його словами, учасники заявили, що їх підприємства "стоять на межі зупинки через непомірно високу ціну на природній газ".
Сергій Вовченко наголосив, що в таких умовах
підприємства будуть працювати у збиток, щомісяця вони отримуватимуть не прибутки, а десятки мільйонів збитків.
Також він додав, що Асоціації виробників звернулися до держави, до господарств та торгівельних мереж. Виробники просять господарства на період до стабілізації ситуації з цінами на газ знизити на кілька процентів ціни на молокосировину. Також вони закликали торгівельні мережі прийняти економічно обгрунтовані ціни виробників продукції та скоротити перед ними дебіторську заборгованість.
Президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко зазначив, що через збільшення цін всіх складових в собівартості хліба для виживання галузі треба збільшити ціни на 30%. Представники двох найбільших асоціацій вже звернулися до уряду для вирішення ситуації на ринку харчових продуктів.
В уряду є механізми, що передбачають адресні дотації, часткове компенсування витрат на енергоносії. Наразі ведуться перемовини. Також він додав, що наразі стрімко, на 40%, зросла ціна на борошно, що складає значну частину собівартості хліба.
Як повідомляв портал "Коментарі", в Україні перед Новим роком дорожчає популярний продукт. Подорожчання грибів пов'язане зі зростанням попиту на продукт за невисокої його пропозиції.